Oddziały Przedszkolne : Delfinki ,Marynarze, Żeglarze


A U ŻEGLARZY ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… 

Okres przedświąteczny przedszkolu to magiczny czas. Zajęcia nawiązujące do tematyki związanej z Bożym Narodzeniem dają okazję do przeżywania tego niezwykłego okresu. Dzieci z przyjemnością uczestniczą w przygotowaniu świątecznych ozdób, wspólnie ubierają choinkę, poznają świąteczne zwyczaje oraz uczą się kolęd i pastorałek.
W grudniu, zgodnie z tradycją, odwiedza nas Święty Mikołaj. Żeglarze tym razem osobiście udali się 5.12.2018r. na spotkanie z nim, które zorganizowane było w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Spotkanie poprzedzone było sztuką pt. „bałwan i inni”, po której przybył oczekiwany gość. Dzieci miały okazję na zrobienie pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem, krótką rozmowę, a także możliwość na to, aby „szepnąć” do ucha o swoim wymarzonym prezencie gwiazdkowym.
Nie mogło też zabraknąć Mikołaja, który 6.12.2018r. odwiedził dzieci w ich sali. Ogromna radość dzieci w trakcie spotkania pozwala sądzić, iż maluchy z niecierpliwością oczekują wizyty Miłego Gościa, a w małych serduszkach robi się gorąco, kiedy w oddali słychać dzwonki będące znakiem, że coś zaraz się wydarzy.
Nie byłoby grudnia bez pierników- 19.12.2018r. dzieci wraz z nauczycielkami dekorowały pierniczki, doskonale się przy tym bawiąc z kolędą w tle. Żeglarze z ogromnym zapałem i zaangażowaniem dekorowały swoje pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Oczywiście trudno się było oprzeć kolorowym słodkościom i nie skosztować choćby odrobinki. Ozdobionymi pierniczkami dzieci poczęstowały panią dyrektor i panią wicedyrektor, a także zaniosły do domu dla swoich najbliższych. Było wesoło, gwarno i….bardzo słodko 
Tradycją są również szkolne Jasełka, w których uczestniczyli także przedszkolaki. 21.12.2018r. Żeglarze, w odświętnych strojach, wzięli udział w porannym apelu świątecznym, po którym odbyło się grupowe spotkanie wigilijne. Dzieci miały okazję zasiąść do wspólnie nakrytego stołu, złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem, a także wspólnie kolędować.
Grudzień to dla maluchów wyjątkowy czas, gdzie mogą „poczuć magię świąt”.
Opracowały: Magdalena Wachowiak, Alicja Płosa

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY W SP 71 – 12.12.2018r.

Corocznym zwyczajem, najstarsze grupy przedszkolne: Marynarze i Żeglarze wraz z nauczycielami wzięły udział w rywalizacji międzyprzedszkolnej organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 71. MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY odbył się 12 grudnia 2018roku.
I tym razem spotkały się 4 drużyny z rejonu Dąbia. Podczas turnieju nie brakowało emocji i dobrej zabawy. Uczestnikom kibicowali rodzice, którzy zagrzewali ich do walki i pokonywania kolejnych etapów zawodów. Nasze przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z wieloma różnymi konkurencjami sprawdzającymi szybkość, zwinność oraz celność, świetnie się przy tym bawiąc i integrując z rówieśnikami z innych przedszkoli. W klasyfikacji generalnej naszej drużyny uplasowały się na następujących pozycjach: II miejsce – MARYNARZE, III miejsce – ŻEGLARZE.
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz sportowe upominki. Bardzo dziękujemy organizatorowi za zaproszenie na turniej i serdecznie gratulujemy naszym małym sportowcom!
Mikołajkowy Turniej dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości, ale był też również doskonałą lekcją zdrowej rywalizacji i przestrzegania zasad fair-play.
Opracowały: Alicja Płosa, Magdalena Wachowiak

Dzień Pluszowego Misia w Delfinkach

W dniu 23.11.2018 r. nasze przedszkolaki z grupy "Delfinki" obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem, który towarzyszył przedszkolakom we wszystkich czynnościach. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami: poznały historię tego święta, bawiły się przy piosenkach oraz wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Przedszkolaki były zachwycone!

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

Dnia 17 października 2018 roku odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka i starszaka”. Bohaterami wydarzenia były dzieci z oddziału przedszkolnego: Delfinki, Marynarze i Żeglarze. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice, opiekunowie, dziadkowie oraz pani dyrektor Barbara Bachanek-Jóźwiak i pani wicedyrektor Renata Bartnicka.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek: p.Marty Chahty, p.Małgorzaty Lewandowskiej, p.Lilli Bednarczyk, p.Anny Dzięciołowskiej, p.Magdaleny Wachowiak i p.Alicji Płosa, a także pomocy nauczyciela w najmłodszej grupie: p.Barbary Salachny. Występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Po zakończonej części artystycznej odbyło się ślubowanie. Po jego złożeniu pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania, kładąc na ramieniu każdego dziecka ogromny ołówek. Na twarzach przedszkolaków widać było powagę i dumę, że w tym dniu, oni są najważniejsi. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Nowo pasowanym przedszkolakom i starszakom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!
Opracowały: Magdalena Wachowiak, Alicja Płosa

DZIEŃ POCZTY I LISTONOSZA

9 października 2018 roku obchodziliśmy Dzień Poczty i Listonosza. Tego dnia dzieci z grupy Żeglarzy nie tylko poznały drogę listu od nadawcy do odbiorcy, ale również miały okazję spotkać się z pracownikami Poczty Polskiej w Dąbiu, którzy opowiedzieli naszym milusińskim o pracy na poczcie oraz przybliżyli specyfikę zawodu listonosza. Dzieci poznały „od kuchni” funkcjonowanie placówki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pracowników słodkie upominki. Dziękujemy pracownikom Poczty Polskiej za możliwość poznania przez dzieci ich pracy i życzymy satysfakcji zawodowej oraz wytrwałości w wykonywanej pracy. A kto wie, być może wśród naszych dzieci rośnie (zarażony nową pasją) listonosz 
Opracowały: Magdalena Wachowiak, Alicja Płosa

Święto pieczonego ziemniaka

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA – 05.10.2018r.
Jak co roku, na początku jesieni, przedszkolaki z grupy 0a i 0b udali się na wycieczkę do Harcerskiego Ośrodka Młodzieżowego, gdzie odbyło się coroczne Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców w jej organizację. Dzięki nim dzieci mogły skosztować pieczonych w ognisku ziemniaków i kiełbasek. Rodzice zapewnili dzieciom bezpieczne przejście ze szkoły na przystań. Pracownik HOM-u podczas spaceru po przystani przekazał przedszkolakom wiele informacji o żeglarstwie oraz o zwierzętach i roślinach występujących w pobliżu naszego jeziora. To był bardzo udany dzień!

Opracowały: Magdalena Wachowiak, Alicja Płosa

Dzień Misia

DZIEŃ MISIA PLUSZOWEGO – 25.11.2018r.
Największym przyjacielem dzieci jest... pluszowy miś. Z okazji jego święta przypadającego na dzień 25 listopada odbyła się we wtorek 27 listopada w naszym przedszkolu misiowa zabawa. Marynarze i Żeglarze przyszli do przedszkola w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. Były rozmowy, zabawy, a także taniec, śpiew i zajęcia plastyczne związane z misiem, które dla dzieci poprowadziła na auli pani Ania Dzięciołowska. Każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wielkiej „misiowej” ramie (dziękujemy pani Magdzie Wachowiak za wykonanie).
Nie mieliśmy miodku, ale czekoladowe łakocie smakowały równie wyśmienicie.
Opracowały: Alicja Płosa, Magdalena Wachowiak

We wrześniu dzieci z grupy "Delfinki" przystąpiły do ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Dzieci wybrały przedszkolną maskotkę kotka, któremu nadały imię "Cziko". Maskotka została wyposażona w dzienniczek odwiedzin.
"Cziko" wraz z dzienniczkiem wyruszył w podróż po domach przedszkolaków. W każdy piątek odbywa się losowanie dziecka, do którego powędruje maskotka: jest to moment, którego z niecieprliwością oczekują przedszkolaki!
Dzieci, których kotek odwiedził były zachwycone: Cziko towarzyszył im we wielu czynnościach, nawet miał swój domek i miseczkę z mleczkiem.
W ramach projektu przedszkolaki uczestniczyły również w wielu ciekawych zajęciach m. in. stworzyły kodeks przedszkolaka, brały udział w wielu treningach samodzielności, a wkrótce będą świętować 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości!
"Delfinki" są bardzo zadowolone, że mogą brać udział w projekcie.

Opracowała Małgorzata Lewandowska

Wycieczka na pocztę

W dniu 19.10.2018 dzieci z grupy "Delfinki" wraz z paniami wybrały się do Urzędu Poczty Polskiej. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały pomieszczenia znajdujące się w placówce, przymierzyły torbę i czapkę listonosza oraz wysłuchały opowieści o zawodzie listonosza i innych osób pracujących na poczcie. Nawet niektóre dzieci wyraziły przekonanie, że w przyszłości chcą zostać listonoszem! Na koniec przedszkolaki przy niewielkiej pomocy pani przybili na kartce stempel pocztowy. W nagrodę otrzymali znaczki pocztowe.

Opracowała: Małgorzata Lewandowska

Międzyprzedszkolny Turniej Sportowy
„Sprawny Przedszkolak”

19 kwietnia w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Międzyprzedszkolny Turniej Sportowy Przedszkolaka pod hasłem „Sprawny przedszkolak”.
W turnieju brały udział dzieci sześcioletnie z Przedszkola Publicznego nr 43, Szkoły Podstawowej nr 71 i Szkoły Podstawowej nr23.
Celem konkursu było: rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę osobistą, potrzebę ruchu; doskonalenie nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego; integrację grup przedszkolnych z dzielnicy Dąbie.
Dzieci brały udział w konkurencjach umysłowych i sportowych. Konkurencje umysłowe dotyczyły; wody w życiu człowieka, warzyw i owoców w żywieniu, higieny osobistej. Drużyny trzyosobowe rozwiązywały te zadania przy stolikach. Wszystkie drużyny bardzo dobrze rozwiązywały rebusy, zagadki, krzyżówki, odczytywały ukryte hasła. 10 osobowe drużyny w konkurencjach sportowych wyrabiały sprawność ruchową poprzez biegi, zamianę przedmiotów, wkładanie i wyjmowanie sprzętu sportowego z worka, toczenie piłki lekarskiej.
W zawodach brały udział wszystkie dzieci. Każda drużyna prezentowała piosenkę związaną ze zdrowiem.
Jury w składzie p. Justyna Parobczy – ratownik medyczny, p. M. Kobus, A. Poręba, E. Czarnecka – rodzice, skrzętnie odliczało przyznane punkty – marchewki, za każdą konkurencję. Grupa z Przedszkola Publicznego nr 43 zdobyła 28 marchewek, grupa ze Szkoły Podstawowej nr 71 zdobyła 24 marchewki a grupa z naszej szkoły zdobyła 20 marchewek. Pani wicedyrektor Renata Bartnicka gratulowała uczestnikom konkursu dużej wiedzy odnośnie zdrowia, sprawności ruchowej a organizatorowi podziękowała za przygotowanie turnieju.
Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miejski w ramach realizacji turnieju sportowego przedszkolaków.
Organizatorem konkursu były nauczycielki wychowania przedszkolnego p. Lilla Bednarczyk, p. Joanna Lisowska, p. Alicja Płosa i p. Magdalena Wachowiak.
Dziękuję za pomoc w realizacji spotkania p. Agnieszce Biernackiej. – nauczycielowi wychowania fizycznego i uczennicom z klas VII c – N. Czajce, A. Hejno, A. Łutowicz, A. Kubiak, K. Rostkowskiej i K. Wiśniewskiej .


Lilla Bednarczyk

Wizyta w Straży Pożarnej

Dnia 09.05.2018r. dzieci z grupy „Delfinki” wybrały się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Przedszkolaki zwiedziły remizę oraz garaż, w którym parkują wozy strażackie. Dzieci poznały specyfikę pracy strażaka oraz zadania jakie wykonują. Panowie strażacy zaprezentowali nam jak wygląda kompletny strój strażaka gotowego do akcji oraz z czego się on składa, mogliśmy usłyszeć prawdziwy alarm, na którego dźwięk trzech panów strażaków zjechało do nas po rurze, usłyszeliśmy również syrenę strażacką. Każdy z nas mógł przymierzyć hełm strażacki, przez chwile mogliśmy poczuć się jak prawdziwy strażak na akcji. Dowiedzieliśmy się który wóz wyjeżdża do wypadku, a który do pożaru, zobaczyliśmy cysternę i wóz z drabiną, a także wóz zwany „laboratorium”, który jak się dowiedzieliśmy służy do badania substancji chemicznych. Wycieczka bardzo nam się podobała, dużo się nauczyliśmy i na pewno jeszcze wrócimy z ponowną wizytą.
Opracowała: Małgorzata Rajewska

11.05.2018r. – Konkurs „Irena Sendlerowa oczami dziecka”

„Każdemu kto tonie, należy podać rękę” – taka była dewiza życiowa Ireny Sendlerowej, która była „aniołem stróżem” żydowskich dzieci.
Na wniosek rzecznika praw dziecka, Marka Michalaka, rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej – zdecydował Sejm, oddając w ten sposób hołd tej, która z największym poświeceniem działała na rzecz drugiego człowieka, dziecka. W tym roku również przypada 10 rocznica śmierci pani Sendler. W związku z tak uroczystymi obchodami Zachodniopomorski Kurator Oświaty zorganizował konkurs dla przedszkolaków pn. „Irena Sendlerowa oczami dziecka”.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu Ireny Sendlerowej po uprzednio przeprowadzonych zajęciach przybliżających biografię Sendlerowej. Było to o tyle trudne, że nauczyciel nie mógł pokazać dzieciom żadnych portretów, zdjęć ani rysunków przedstawiających bohaterkę. Przedszkolaki z grupy Marynarzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii życia Pani Sendler, zaciekawieni heroiczną postawą zadawali pytania. Część z nich zadeklarowało, że w przyszłości też będą bezinteresownie pomagać. Następnie przystąpili do wykonania portretu. W ruch poszły wszystkie dostępne materiały plastyczne- bibuła, plastelina, papier kolorowy itp. Bałaganu było co niemiara, a jeszcze więcej radości. Teraz pozostało nam tylko wysłać prace i czekać na wyniki konkursu. Trzymamy kciuki za nasze dzieci!!!
Alicja Płosa

PATRIOTYCZNY MAJ

30 kwietnia 2018 roku dzieci z grupy 0a, w odświętnych strojach i kotylionach przypiętych na piersi, wzięły udział w Apelu upamiętniającym to wydarzenie, a także wykonały symboliczne orły. Kończąc „patriotyczne zajęcia” zaśpiewały pieśń „Trzeci Maj” i zapoznały się z wierszem „Kto ty jesteś? Polak mały”.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym obchodzonym na pamiątkę uchwalenia konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Jest okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych, a także rozwijaniu poczucia przynależności narodowej.
Alicja Płosa

WIOSNA NA WSI - ŻEGLARZE

W drugim tygodniu kwietnia grupa Żeglarzy realizowała blok tematyczny „ Wiosna na wsi”. Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą znajomością zwierząt hodowlanych, a także dowiedziały się, jakie warunki są konieczne do ich prawidłowego rozwoju. Oprócz tego dzieci rozmawiały o tym, po co prowadzimy hodowlę zwierząt na wsi oraz co dzięki nim mamy. W ostatnim dniu bloku tematycznego „Wiosna na wsi” w naszej sali pojawiła się „ wiejska zagroda”. Przygotowana dekoracja umożliwiła nam przeniesienie na farmę zwierząt gospodarskich. Żeglarze chętnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zabawach, rozwiązywali zagadki, wcielali się w różne zwierzęta, które można spotkać na wiejskim podwórku- naśladowali ich odgłosy oraz sposób poruszania się. Jednak największą atrakcją okazało się „ dojenie krowy”. Każde dziecko mogło samodzielnie uzupełnić wiaderko mlekiem. Zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele radości oraz pogłębiły zdobytą wiedzę.

Opracowała: Magdalena Wachowiak 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W GRUPIE ŻEGLARZY

Uroczystość powitania wiosny w grupie Żeglarzy rozpoczęła się od gier i zabaw dotyczących poszczególnych pór roku. Dzieci rozwiązywały zagadki, wspólnie wyjaśniały przysłowia związane z wiosennymi miesiącami, bawiły się przy muzyce. Dziewczynki przygotowały kolorowe opaski , które podkreśliły wiosenny nastrój . Mimo wielu atrakcji, najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wspólne wyjście grup przedszkolnych na spacer, podczas którego mieliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przed budynkiem szkoły spotkaliśmy się z Delfinkami i Marynarzami. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego była marzanna. Po powrocie ze spaceru, pożegnaliśmy zimową pannę wrzucając ją do pojemnika na śmieci. Mamy nadzieję, że naszym przedszkolakom udało się skutecznie przepędzić zimową aurę. Dziękujemy za pomoc mamie Wojtka- pani Magdalenie.
Opracowała: Magdalena Wachowiak 


Dzień Dinozaura

Każdy dzień spędzony w naszym przedszkolu jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie. W minionym tygodniu grupa Żeglarzy realizowała blok tematyczny „ Zwierzęta sprzed milionów lat”. Dzieci obejrzały ciekawą prezentacje multimedialną o dinozaurach, z której dowiedziały się kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym się żywiły i dlaczego wymarły. Żeglarze wykazali się dużą wiedzą i zainteresowaniem tematem zajęć. Marek przyniósł swoją kolekcję dinozaurów, z których powstałą ciekawa wystawa prehistorycznych gadów. W ostatnim dniu tygodnia, przyszedł czas na połączenie zdobytej wiedzy z dobrą zabawą. Żeglarze odtworzyli szkielet dinozaura, wykorzystując papierowe rolki. Później wykonali „ Dino skamieliny”- czyli odciski w masie solnej. Na koniec każdy mógł poczuć się jak paleontolog i poszukiwać szkieletów dinozaurów ukrytych pod piaskiem. Zajęcia tego dnia z pewnością pogłębiły wiedzę przedszkolaków, a w niektórych rozbudziły nową pasję.

Opracowała: Magdalena Wachowiak

Kosmiczny tydzień


W ramach bloku tematycznego „ Nie jesteśmy sami w kosmosie” grupa Żeglarzy odkrywała kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Podczas tego tygodnia Żeglarze wzbogacili swoją wiedzę oraz słownictwo związane z realizowanym tematem. Przedszkolaki poznały między innymi planety Układu Słonecznego, dowiedziały się co to jest orbita, na czym polega zjawisko dnia i nocy. Poznały pojazdy umożliwiające podróż w kosmos, a także urządzenia do jego badań. Wiedzą kim jest astronom, a kim astronauta. Żeglarze odbyli też kosmiczną podróż, specjalnie przygotowaną rakietą. Przed lotem dzieci odpowiednio się przygotowały- był kosmiczny aerobik i mini quiz z wiedzy o kosmosie. Kiedy wszyscy pomyślnie przeszli wszystkie próby, nadszedł czas na lot rakietą. Po udanym locie wszystkie dzieci otrzymały odznaki „ Małego kosmonauty” a nasza reporterka Zuzia przeprowadziła wywiad z uczestnikami lotu. Zajęcia zapewniły dzieciom wiele ciekawych przeżyć i dużo radości.

Opracowała: Magdalena Wachowiak

"Wycieczka do biblioteki"

"Wycieczka do biblioteki"
Wraz z przyjściem nowej pory roku dzieci z grupy "Delfinki" mają mnóstwo energii i chęci do nauki i zabawy. W dniu 12.04.2018 r. wraz z p. Małgorzatą Lewandowską, p Małgorzatą Rajewską oraz p. Barbarą Salachną przedszkolaki wybrały się do pobliskiej biblioteki.
Z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały opowieści o siedzibie biblioteki oraz jej księgozbiorach. Wspólnie z panią bibliotekarką przeczytały interaktywną książeczkę "Turlututu. A kuku to ja!" Na koniec dzieci zostały oprowadzone po bibliotece.
Po powrocie z wycieczki okazało się, że do naszego klasowego karmnika ptaszki przyleciały na mały poczęstunek.
"Delfinki" tej wiosny mają dużo wrażeń!
Opracowała: Małgorzata Lewandowska

"Wielkanocne Świętowanie"

Grupa "Delfinków" aktywnie spędzała czas w przedszkolu. W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych dzieci zapoznały się z tradycjami świątecznymi, nauczyły się piosenki "Zając malowany", a także wykonały zajączki z rolek po papierze oraz pisanki. Nie zabrakło dobrej zabawy i uśmiechów zadowolenia. Ale to nie wszystko!
Dnia 27.03.2018 r. do "Delfinków" przybył "wielkanocny króliczek" (p. Ewelina Marczewska z "All4Fun"). Dzieci wspólnie z naszym gościem wspaniale się bawiły, co widać po ich uśmiechach. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał prezent. 
Opracowała Małgorzata Lewandowska

Powitanie wiosny

W dniu 21.03.2018 r. grupa "Delfinki" wraz z grupą "Żeglarzy" i grupą "Marynarzy" oraz p. L. Bednarczyk, p. M. Wachowiak, p. M. Lewandowską i p. B. Salachną udali się do pobliskiego parku, żeby przywitać Panią Wiosnę.
Na spacerze nie zabrakło tradycyjnej marzanny, kolorowych akcentów w postaci opasek oraz wesołej muzyki.
"Delfinki" z radością wypatrywały pierwszych oznak wiosny oraz nasłuchiwały śpiewu ptaków. Dowiedziały się, jak wyglądają przebiśniegi i krokusy, a także zobaczyły świeże pąki zieleni na drzewach.
Po powrocie do przedszkola "Delfinki" bardzo radośnie i intensywnie opowiadały o swoich przeżyciach ciesząc się wspólnie ze swoimi paniami.
opracowała Małgorzata Lewandowska

FERIE ZIMOWE W PRZEDSZKOLU – 15-28.01.2018r.

Pomimo małolicznych grup przedszkolnych nie narzekaliśmy na nudę!
Zimowe szaleństwa na śniegu
Dzieci z grup "Marynarze", "Żeglarze" oraz "Delfinki" wspólnie z p. J. Lisowską, p. M. Lewandowską i p. B. Salachną korzystały z uroków pięknej zimy.
Dzieci z zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach lepiły bałwany i śnieżki. Równie chętnie robiły „orzełki” na świeżym śniegu. Przedszkolaki doskonale wiedziały, że mimo chłodnej aury panującej na świeżym powietrzu można świetnie się bawić!
Kino w klubie Delta
W drugim tygodniu ferii korzystaliśmy z zaproponowanych przez „Deltę” seansów filmowych. Dzieci były zachwycone!
Opracowały: M. Lewandowska, A. Płosa

MARYNARZE WSPIERAJĄ WOŚP – 11-12.01.2018r.

Znane słowa brzmią: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”, dlatego już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych włączyli się w zbiórkę pieniążków w ramach 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. MARYNARZE z wielkim przejęciem, dumą oraz satysfakcją wrzucali do puszek swoje „grosiki”, aby wesprzeć potrzebujących. Za rok na pewno znowu włączymy się w akcję, którą na terenie szkoły organizuje pan Rafał Sularz. Wielkie brawa dla niego!
Opracowała: Alicja Płosa

BAL KARNAWAŁOWY – 12.01.2018r.

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,
JAK CO ROKU W KARNAWALE!
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas. W dniu 12.01.2018r. w szkole odbył się bal karnawałowy dla grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-III. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Wystrój auli wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Przedszkolaki miały też możliwość pozowania do zdjęć z Mikołajem. Jak co roku imprezę prowadziła pani Małgosia Golakiewicz, która zarażała optymizmem i porwała uczestników (nawet nauczycieli) do tańca. Podczas pląsów robiło się kolorowo, sukienki wirowały, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, „Kaczuch”.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Opracowała: Alicja Płosa

WIGILIA W GRUPIE MARYNARZY I JASEŁKA SZKOLNE – 21.12.2017r.

„A gdy zabłyśnie gwiazdka
w błękitnej dalekości,
będziemy z sobą dzielili
opłatek, symbol miłości”

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywana tradycją, 21 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się Jasełka. MARYNARZE wraz z panią Lillą, w odświętnych strojach, wzięli udział w porannym apelu świątecznym. Następnie udali się do swojej sali, by podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia. Tego dnia w godzinach popołudniowych dzieci razem z panią Alą dekorowały również pierniki oraz wspólnie kolędowały przy dźwiękach gitary.
Szkoła nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycyjnych obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jest to nie tylko wystawianie jasełek, kolędowanie, ale także ubieranie grupowych choinek, wykonywanie stroików, ozdabianie szkoły symbolami świątecznymi. Wigilia, w której tak aktywnie uczestniczą nawet najmłodsze dzieci z grup przedszkolnych, jest ukoronowaniem wszystkich tych działań.
Opracowała: Alicja Płosa

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY – 13.12.2017r.

W tradycję oddziału przedszkolnego wpisał się coroczny Mikołajkowy Turniej Sportowy organizowany przez Szkołę Podstawową nr 71. Przedszkolaki z grup MARYNARZY i ŻEGLARZY wraz z nauczycielami udali się w środę 13.12.2017r. do SP nr 71, aby i tym razem wziąć udział w rywalizacji międzyprzedszkolnej. W turnieju brały udział cztery drużyny z terenu Dąbia. Podczas imprezy nie brakowało emocji i dobrej zabawy. Wszystkie dzieci dzielnie walczyły, pokonując kolejne tory sprawnościowe oraz rozwiązując zagadki o tematyce zimowo-świątecznej. Dodatkowo w grupach wykonywali piękne mikołajkowe prace plastyczne.
Dzieci z grupy MARYNARZY zajęli w turniej I miejsce, a ŻEGLARZE miejsce IV. Każda drużyna została nagrodzona drobnymi upominkami oraz słodką przekąską. Mikołajkowy Turniej dostarczył wszystkim uczestnikom wiele radości. Był też doskonałą lekcją zdrowej rywalizacji i poprawnego kibicowania.
Opracowała: Alicja Płosa

DZIEŃ CHŁOPAKA – 30.09.2017r.

29 września dziewczynki z grupy MARYNARZY złożyły życzenia swoim kolegom z okazji Dnia Chłopaka. Wręczyły własnoręcznie wykonane krawaty. Oczywiście do życzeń dołączyły wychowawczynie. Były drobne upominki i słodkości. Taki dzień to okazja do miłej rozmowy i wspomnień, a także wspólnej fotografii.

Pasowanie na Przedszkolaka

Nasza Szkoła ma wiele tradycji. Od 17 października do tych tradycji należeć będzie „Pasowanie na przedszkolaka”. Grupy przedszkolne - 3-4 latki „Delfinki”, 5-6latki „Żeglarze” i 6latki „Marynarze” pod opieką wychowawców przygotowały z tej okazji bogaty program artystyczny. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Przybyło bardzo dużo gości- rodziców, dziadków, opiekunów. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.
Delfinki pod opieką wychowawców p. Mine Dogandere, p. Małgorzaty Rajewskiej oraz pomocy nauczyciela p. Barbary Salachny zaprezentowały piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”, „My delfiny”, recytowały wiersze . W języku angielskim dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze z wyliczankami.
Grupy starsze - „Żeglarze” pod opieką wychowawców p. Joanny Lisowskiej i p. Magdaleny Wachowiak oraz „Marynarze” pod opieką wychowawców p. Lilli Bednarczyk i p. Alicji Płosy zaprezentowały wiersze, piosenki z instrumentacją oraz tańcem z przyborem, piosenkę w języku angielskim. Dzieci przygotowane przez nauczyciela rytmiki zaprezentowały się w dwóch tańcach – walcu i wiązance.
Wszystkie występy obserwowała dyrektor szkoły p. Barbara Bachanek –Jóźwiak i wicedyrektor p. Renata Bartnicka. Pani dyrektor wysoko oceniła umiejętności występujących i z uśmiechem pasowała wszystkie dzieci na przedszkolaków.
Opracowała: Lilla Bednarczyk

ROBIMY KOKTAJLE OWOCOWE – 17.11.2017r.

Dzieci z grupy ŻEGLARZY i MARYNARZY doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców i warzyw.
Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić koktajl owocowy. Aby go przyrządzić pani Joasia Lisowska przyniosła do przedszkola różne owoce.
Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu-mikserem oraz jego działaniem. Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa. Zanim zabraliśmy się do pracy dzieci dokładnie umyły ręce. Dzieci przyglądały się jak mikser rozdrabnia owoce na jednolitą masę. Na koniec czekała wszystkich degustacja. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, niektóre prosiły o dokładkę, a pani podkreślała wartości odżywcze koktajlu owocowego.
Opracowała: Alicja Płosa

DZIEŃ MISIA PLUSZOWEGO – 25.11.2017r

Największym przyjacielem dzieci jest... pluszowy miś. Z okazji jego święta przypadającego na dzień 25 listopada odbyła się w piątek 24 listopada w naszym przedszkolu misiowa zabawa. Marynarze przyszli do przedszkola w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. Były rozmowy, zabawy oraz zajęcia plastyczne związane z misiem. Nie mieliśmy miodku, ale czekoladowe łakocie przyniesione przez Krzysia smakowały równie wyśmienicie.
Opracowała: Alicja Płosa

BAL JESIENI – 22.11.2017r.

Dnia 22.11.2017R. odbył się coroczny „Bal Jesieni”. Dzieci przebrane w jesienne stroje przybyły punktualnie wraz z wychowawczyniami do auli, która na czas zabawy zmieniła wystrój. W nastrój zabawy wprowadziła dzieci pani Małgosia Golakiewicz, która swoim optymizmem zarażała nas wszystkich i zachęcała do tańca. Na koniec odbyła się licytacja bombek malowanych przez nauczycieli. Zarówno dzieci, jak i rodzice zaangażowani byli w kupno pięknych rękodzieł. Bal Jesieni minął bardzo szybko i przebiegał w klimacie zabawy i radości. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany. Na koniec sala upstrzona była kolorowymi liśćmi, które odpadały ze spódnic, kapeluszy, sukienek i bukietów. No cóż…uroki jesieni.

Opracowała: Alicja Płosa

KONKURS PLASTYCZNY „DARY JESIENI” – 21.11.2017r.

Grupa MARYNARZY wzięła udział w między przedszkolnym konkursie plastycznym „Leśne dary jesieni” organizowanym przez Przedszkole nr 53 „Pędzelek” w Szczecinie. Za trud włożony w wykonaną pracę dzieci otrzymały dyplom oraz grę „Grzybobranie”, która sprawiła im ogromną radość. Cieszymy się, że trud naszych dzieci został doceniony.
Alicja Płosa

KREATYWNE ZABAWY

Okres jesienno-zimowy to jeden z tych, kiedy chcąc nie chcąc trzeba spędzić nieco więcej czasu w sali przedszkolnej. Jak długo można bawić się tymi samymi zabawkami? Dzieci nie lubią monotonii. Sposób na to mają ŻEGLARZE, którzy potrafią z przeróżnych materiałów wykonać ciekawe gry i zabawki. Z pomocą pani Magdy chłopcy własnoręcznie wykonali mini-boiska do gry w piłkę nożną. Ile frajdy przy tym było! W ich grupie nie można się nudzić! Teraz nie jest już straszna pogoda za oknem!
Opracowała: Magdalena Wachowiak

JESIENNY DESZCZ

W ramach bloku tematycznego „Pada deszcz” grupa ŻEGLARZY poznała proces obiegu wody w przyrodzie. Dzieci oglądały wodę w różnych stanach skupienia, badały właściwości wody, każdy mógł również sprawdzić, które przedmioty unoszą się na powierzchni wody, a które toną. Dodatkowo przedszkolaki samodzielnie sprawdziły, skąd się bierze deszcz. Dzieci uwielbiają odkrywać, badać i doświadczać. Bez względu na wiek, dzieci, którym umożliwi się eksperymentowanie potrafią samodzielnie wyciągnąć wnioski. Takie zajęcia uznajemy za udane!
Opracowała: Magdalena Wachowiak

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA – 27.09.2017r.

Corocznym zwyczajem przedszkolaki z grupy 0a i 0b udali się na wycieczkę do Harcerskiego Ośrodka Młodzieżowego, gdzie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców w jej organizacji. Dzięki nim dzieci mogły skosztować pieczonych w ognisku ziemniaków i kiełbasek. Rodzice zapewnili dzieciom bezpieczne przejście ze szkoły na przystań. Honorowym gościem tego spotkania była pani Sylwia, która podczas spaceru po przystani przekazała przedszkolakom wiele informacji o żeglarstwie oraz o zwierzętach i roślinach występujących w pobliżu naszego jeziora. To był bardzo udany dzień!

Opracowały: Magdalena Wachowiak, Alicja Płosa

MIKOŁAJKI – MARYNARZE

Już od samego rana grupa MARYNARZY nasłuchiwała, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku w godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego i dla rodziców przygotowały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci powitały gości piosenką. Nawiązała się wymiana zdań. Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że będą miło spędzać czas w przedszkolu. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami. Dziękujemy naszym mamom, za upieczenie pysznych ciast, które ze smakiem wszyscy wcinaliśmy. Do następnego roku!
Opracowała: Alicja Płosa

MIKOŁAJKI – ŻEGLARZE

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Przygotowują piosenki, wiersze oraz własnoręcznie wykonane laurki. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci z grypy ŻEGLARZY już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.
Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Dzieci rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Dzieci długo wspominały to spotkanie, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania.
Opracowała: Magdalena Wachowiak
Kliknij, aby edytować treść...