ARCHIWUM ZDJĘĆ 2014/2015


ZAKOŃCZENIE ROKU 2014/2015


III Szkolny Konkurs Ładnego Mówienia "Kto mówi, sieje... kto słucha, zbiera..."

W środę 6 maja br. odbył się III Szkolny Konkurs Ładnego Mówienia "Kto mówi, sieje... kto słucha, zbiera..." Celem konkursu jest przekonywanie do poprawności wypowiadania się w naszym pięknym
języku. Język polski jest niezwykle bogaty, przez co daje wiele możliwości wyrazu, ale jednocześnie na tyle trudny, aby przysparzać kłopotów nawet nam, jego codziennym i naturalnym użytkownikom.

Dwanaścioro uczniów klas szóstych naszej szkoły sprawdzało swoje umiejętności oratorskie, np. w przygotowanej prezentacji czegoś ciekawego do czytania, ale także zwyczajne predyspozycje
komunikacyjne w typowych sytuacjach życia codziennego. Wszyscy uczestnicy podejmowali się kolejnych zadań! Wybór najlepszych był trudny! Ostatecznie panie Beata Jagodzińska, Małgorzata Maj i Bożena Thomsen (komisja konkursu) przyznały pierwsze trzy miejsca i tytuły Laureatów kolejno: Julii Bekas z 6b, Wiktorii Piskule z 6b i Grzegorzowi Jagodzińskiemu z 6b; uczestniczkami ścisłego
finału i jednocześnie zdobywczyniami tytułów Finalistek zostały: Oliwia Jakimczyk z 6a, Martyna Pastewska z 6a i Julia Rudkiewicz z 6b. Gościem na konkursie była pani wicedyrektor Renata Bartnicka, która z uwagą przysłuchiwała się kolejnym wypowiedziom. Jeszcze raz gratuluję wszystkim uczestnikom a uczniów klas piątych już dziś zapraszam do udziału w konkursie za rok!!!

Agnieszka Mańkowska - organizator konkursu

APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

29 maja w naszej szkole obchodziliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Z tej okazji klasa Ia z wychowawcą Joanną Lisowską przygotowała uroczysty apel. Świętowanie rozpoczęto Polonezem. Uczniowie odegrali moment uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów i przysięgi złożonej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem przez społeczność naszej szkoły piosenki "Na majówkę", która radośnie wprowadziła nas w majówek czas.

Organizatorzy:
Joanna Lisowska i Irena Śliwińska

Miesiąc Matematyki

Matematyka zawsze kojarzy się z czymś trudnym, abstrakcyjnym i nieosiągalnym. Aby ten mit obalić i udowodnić, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 23 im. M. Zaruskiego konkurs „wiosenne potyczki matematyczne”, który składał się z dwóch etapów :
1. konkurs klasowy – każda klasa z IV-VI miała do wykonania trzy zadania : gazetkę klasową, makietę przedstawiającą architekturę Dąbia (oczywiście z wykorzystaniem brył przestrzennych) oraz napisanie opowiadania lub bajki dotyczącej matematyki . Wynikiem tej części zmagań było wybranie najlepszej klasy, która otrzymała tytuł „Deksterzy SP 23”;
2. turniej matematyczny , w którym brały udział trzyosobowe drużyny reprezentujące każdy oddział z klas IV-VI. Na tym etapie przydzielone zostały miejsca 1,2,i 3 w kategoriach wiekowych .
Hasłem przewodnim tegorocznych dni matematyki w szkole były słowa H.D. Steinhausa „Matematyka jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która byłaby jej obca”.
Zaproponowane konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem , a uczniowie wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. Oto przykłady niektórych prac :
Turniej matematyczny odbył się 27 marca 2015 r. a podsumowanie konkursu na najlepszą klasę 22 kwietnia 2015 r. w auli szkoły.
Tytuł „Deksterzy SP 23” w roku szkolnym 2014/2015 zdobyła klasa IV a, natomiast wyniki turnieju matematycznego są następujące :
W kategorii uczniów klas czwartych pierwsze miejsce uzyskała drużyna z klasy IVa, drugie miejsce – IV b, a trzecie- IV c.
Wśród klas piątych najlepsza okazała się drużyna z klasy V a, drugie miejsce zajął zespół z klasy V b.
Najlepszym zespołem z klas szóstych okazała się drużyna z klasy VI b, drugim – z klasy VI a.

W pracach komisji oceniającej zmagania konkursowe uczniów brali udział :
pani Anna Głowacka – nauczyciel matematyki oraz pan Rafał Sularz- nauczyciel zajęć komputerowych. 
Uczestnikom turnieju kibicowała pani wicedyrektor Renata Bartnicka.

Wszystkim osobom zaangażowanym w „wiosenne potyczki matematyczne” serdecznie dziękuję 

 Beata Jagodzińska- organizator konkursu

Międzyszkolny konkurs plastyczny Podwodny Świat 

W kwietniu 2015 roku Szkoła Podstawowa nr 42 była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Podwodny świat". W naszej szkole prace przygotowały klasy IV _VI . Wybrano 12 prac i wysłano na konkurs. Wśród prac nagrodzonych znalazła się praca plastyczna ucznia klasy 5 b Pascala Wiczkowskiego ,który otrzymał wyróżnienie . Nagrodę wręczono we wtorek 5 maja. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowała
p. Marzena Sikora

Dni skandynawskie

Dnia 17 kwietnia 2015 r. nasza szkoła brała udział w Dniach Skandynawskich w Szkole Podstawowej Nr 7 w Szczecinie.
Uczniowie klas IV-VI przygotowali prace plastyczne. Klasy IV namalowały pastelami zorzę polarną Norwegii, uczniowie klas V wykonali prace przestrzenne „Bohaterowie baśni Andersena” , a klasy VI zrobiły łodzie wikingów. Wystawę prac przygotowała nauczycielka plastyki Marzena Sikora wraz z uczennicami klasy VI B Julią Bekas, Julią Gacal, Julią Radkiewicz i Weroniką Markowską.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Dariusza Źółkiewicza, który z pomocą nauczyciela zajęć komputerowych Rafała Sularza dostarczyli prace do SP nr 7
W tym dniu uczennica klasy Va Julia Kalbarczyk odebrała z rąk prezydenta miasta Szczecina nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym „W świecie baśni Andersena”. Prezydent miasta Szczecina Piotr Krzystek wraz z ambasadorami Norwegii, Szwecji i Danii gościł w Sp Nr 7.

Opracowała 
p.M. Sikora

Nasze kółko teatralne przygotowało przedstawienie na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pt. ,, Królowa Śniegu". Każdy przeżywał swój występ przed tak liczną publicznością. Dla wszystkich z nas była to niezapomniana wyprawa. Również podczas występu kółka teatralnego na ekranie była wyświetlana prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Beatę Jagodzińską we współpracy z p. Rafałem Sularzem.

Opracowali
p.A. Dzięciołowska, p.R. Sularz

Książka zdrowie ekologia

XIII Międzyszkolny Turniej Zdrowotny Przedszkolaka

21 kwietnia w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się XIII Międzyszkolny Turniej Zdrowotny Przedszkolaka pod hasłem „Książka, zdrowie, ekologia”.
W turnieju brały udział dzieci pięcio i sześcioletnie z Przedszkola Publicznego nr 43, Szkoły Podstawowej nr 71 i z Szkoły Podstawowej nr 23.
Celem konkursu było: rozwijanie dbałości o własne zdrowie, higienę osobistą, potrzebę ruchu; doskonalenie nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego; integrację grup przedszkolnych z dzielnicy Dąbie.
Dzieci brały udział w konkurencjach umysłowych i sportowych. Konkurencje umysłowe dotyczyły; wody w życiu człowieka, warzyw i owoców w żywieniu, higieny osobistej. Drużyny trzyosobowe rozwiązywały te zadania przy stolikach. 10 osobowe drużyny w konkurencjach sportowych wyrabiały sprawność ruchową poprzez biegi, zamianę przedmiotów, wkładanie i wyjmowanie sprzętu sportowego z worka, sadzenie ziemniaków.
W zawodach brały udział wszystkie dzieci podzielone na grupy wiekowe. Każda drużyna prezentowała piosenkę związaną ze zdrowiem.
Jury w składzie p. Agnieszka Bartkowiak – pielęgniarka, p. Małgorzata Zych – rodzic skrzętnie odliczało przyznane punkty – marchewki za każdą konkurencję. W grupie sześciolatków 27 marchewek zdobyła grupa OA SP23, 23 marchewki „O' SP71, 22 marchewki OB SP23. W grupie pięciolatków 21 marchewek zdobyły dzieci z PP43 i 16 marchewek grupa OC SP23.
Pani wicedyrektor Renata Bartnicka gratulowała uczestnikom konkursu dużej wiedzy odnośnie zdrowia, sprawności ruchowej a organizatorom podziękowała za przygotowanie turnieju.
Wszyscy uczestnicy otrzymali „zdrową nagrodę” ufundowaną przez sponsora w postaci soków, mleka smakowego i mlecznej kanapki. Każda grupa otrzymała gry stolikowe do rozwijania sprawności umysłowych
Organizatorem konkursu były nauczycielki wychowania przedszkolnego p. Lilla Bednarczyk, p. Anna Dzięciołowska, p. Małgorzata Golakiewicz.

Opracowała Lilla Bednarczyk

Lapbooki - prace uczniów w bibliotece

W bibliotece szkolnej uczniowie wykonywali książkę typu lapbook z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Prace wykonywały trzyosobowe grupy uczniów z poszczególnych klas.
Lapbook jest czymś w rodzaju książki tematycznej, w której można
zawrzeć wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są
zwyczajnie przyklejane, lecz umieszczane w kieszonkach, książeczkach
o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Elementy lapbooka są
ruchome, otwierają się lub przesuwają. Informacje umieszczone w
lapbookach wykonanych przez naszych uczniów dotyczyły ekologii,
ochrony środowiska, recyklingu, segregacji odpadów itp. Prace
zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej

Organizatorzy p.Ewa Śliwińska, p.Rafał Sularz

Wyprawa Dookoła Ziemi

Dnia 14.04 w auli naszej szkoły odbył się Wyprawa dookoła świata- Ameryka Północna. Udział wzięły 4-ro osobowe zespoły z 6 szkół; SP1, SP14, SP56, SP59, SP61. Uczestnicy włożyli ogromny wkład w przygotowanie rzeczowych prezentacji i charakterystycznych amerykańskich przebrań. Impreza zintegrowała uczniów szkół zaangażowanych w Program Edukacji Morskiej. Prezentacje zawierały informacje na temat zwierzyny i roślinności kontynentu, przybliżyły kulturę Indian i sylwetki prezydentów USA. Zapoznały z typowymi dyscyplinami sportów wywodzącymi się z USA oraz dały poczuć smaki znanych i nieznanych potraw pochodzących z tego kontynentu. Ciekawe zadania-łamigłówki utrwaliły i potwierdziły świeżo nabytą wiedzę o kontynencie Ameryki Północnej.

Opracowała 
p. Bożena Thomsen

Konkurs z zakresu bezpieczeństwa - Przedszkole

W dn. 29 kwietnia pięciolatki z grupy 0 ,,c" wzięły udział w konkursie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym ,, Wiemy lepiej niż rodzice, jak bezpiecznie przechodzić przez ulice " organizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 43 w Szczecinie. Dzieci prezentowały wiedzę z zakresu znajomości podstawowych znaków drogowych, pięciu zasad przechodzenia przez ulicę. Wykazały się umiejętnością rozwiązywania zagadek, układania puzzli czy historyjek obrazkowych oraz prezentacją piosenki o kolorowych światłach. Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo i zdobyły I miejsce. Największą atrakcją była możliwość siedzenia za kierownicą samochodu policyjnego lub zobaczenia wyposażenia karetki.ratunkowej.

Przygotowała p.Anna Dzięciołowska

PRELEKCJA -  Cyberdżungla

W dn. 15.04.15 r. przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w ramach programu "Cyberdżungla" przeprowadził spotkanie dla rodziców naszej szkoły. W trakcie prelekcji pan aspirant Michał Sroka przedstawiał słuchaczom, że poza korzyściami jakie dają współczesne środki multimedialne, kryją się w nich zagrożenia, wynikające z niewłaściwego wykorzystania mediów jakimi są internet czy telefonia komórkowa. Policjant przedstawił także konsekwencje prawne jakie wynikają z popełnienia przestępstw przy użyciu tych mediów. Zagrożenia związane z korzystaniem internetu dotykają zarówno młodych jak i starszych użytkowników sieci. Wiedza na ten temat jest potrzebna zarówno rodzicom jak i dzieciom. Rodzice na spotkaniu mieli możliwość zadawania nurtujących ich pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi i porady.

Organizator spotkania p.Anna Dzięciołowska

WYBORY KSIĄŻEK BIBLIOTEKA


APEL WIELKANOCNY

Dnia 27 marca odbył się w naszej szkole Apel Wielkanocny, przygotowany przez klasę 5a z wychowawcą Wioletą Godzwon i klasę 2a z wychowawcą Dorotą Chrzanowską. Uczniowie tych klas w przedstawieniu "Wielkanoc" przybliżyli dzieciom zwyczaje związane z Wielkanocą. Aktorzy zwrócili uwagę widzów na symbolikę tych świąt - dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego i wspólne rodzinne spędzanie czasu. Dzieci zaśpiewały piosennki związane z Wielkanocą i wchodzącą życie wiosną. Widzowie z uwagą słuchali i oglądali przedstawienie uczennice klasy 5 rozdały widzom bukieciki bukszpanu- zielonego symbolu świąt Wielkiej Nocy. 
Na zakończenie pani dyrektor Barbara Bachanek- Jóźwiak zrobiła uczniom symboliczny śmingus- dyngus. Dzieci były zaskoczone
Opracowała:
p.Dorota Chrzanowska
p.Wioleta Godzwon

PODSUMOWANIE DNI TEATRU


DNI TEATRU

SZKOLNY DZIEŃ TEATRU


Dnia 20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Teatru pod hasłem „Dobre maniery mamy i nimi się wyróżniamy”. Organizatorami były pani Aleksandra Drozdowska, nauczyciel języka polskiego i pani Anna Dzięciołowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego.

Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali ciekawe przedstawienia, podczas których publiczność świetnie się bawiła. Jury w składzie: pani Ewa Śliwińska nauczyciel, pan Artur Muszyński przewodniczący Rady Rodziców oraz przedstawicielki Samorządu Szkolnego: Martyna Słotwińska i Oliwia Jakimczyk z klasy VI a, mieli trudny „orzech do zgryzienia”. W kategorii klas 0 – III jury przyznało nagrodę dzieciom z grupy przedszkolnej 0 b za przedstawienie „Las się budzi z wiosennego snu”, a w kategorii klas IV – VI uczniom klasy IV a za spektakl „Wiosna w lesie”.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły również mogli głosować na najlepsze, ich zdaniem przedstawienie i tym samym nagrodzić zwycięzców. Decyzją większości głosów w kategorii klas 0 – III również najlepsze okazały się dzieci z grupy 0 b, natomiast w kategorii klas IV – VI tym razem nagroda przypadła uczniom klasy VI b za scenkę pt. „Wiadomości”.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Imprezę prowadziła Vanessa Świderska i Sofia Bachmatiuk z VI a


Aleksandra Drozdowska

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

Dzień Otwarty Szkoły


Naszą szkołę 11 marca odwiedzili w ramach Dnia Otwartego rodzice z dziećmi, które od września 2015 roku rozpoczną naukę w klasie pierwszej i w oddziale przedszkolnym.
Dyrektor szkoły p. Barbara Bachanek-Jóźwiak poinformowała zainteresowanych rodziców o działalności szkoły. Rodzice mogli zapoznać się z wyposażeniem sal lekcyjnych w całej szkole. Nauczyciele udzielali wyczerpujących odpowiedzi związanych z pobytem dziecka w szkole, organizacją zajęć obowiązkowych i dodatkowych. Dzieci bardzo chętnie poznawały sale i bawiły się zabawkami oraz wykonywały zadania pod kontrolą starszych kolegów.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas trzecich i zespół wokalny „Sikorki” zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie. Dorośli i dzieci z zainteresowaniem obejrzeli występy naszych uczniów i przedszkolaków i nagrodzili gromkimi brawami.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dnia Otwartego.

Opracowała: Lilla Bednarczyk

PRZESZKOLAKI W SZKOLE

Dnia 2 marca 2015r. odwiedziły nas Przedszkolaki z PP nr 43 w Szczecinie. Dzieci zostały zaproszone do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Mogły zobaczyć jak pracują, bawią się i uczą nasi uczniowie. Dzieci rozpoczęły wizytę od zabawy w miejscu zabaw. Następnie odwiedziły uczniów i wspólnie śpiewały , tańczyły rysowały oraz grały.Klasy , które gościły maluchy zapraszały do wspólnej pracy. Nasi goście otrzymali pamiątki, nagrody oraz pooznali swoich starszych kolegów i rówieśników.

Wicedyrektor R.Bartnicka

EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU 112

11.02.2015 w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim klasa 4 b wraz z wychowawcą p. Agnieszką Bolewicz uczestniczyła w obchodach „ EUROPEJSKIEGO DNIA NUMERU 112”.
Podczas gry fabularnej dzieci podzielone na grupy, rozwiązywały zadania dotyczące numeru alarmowego112, będące warunkiem zaliczenia kolejnego etapu. Celem były poszukiwania osoby zaginionej w budynku. Przy tej okazji można było zwiedzić pomieszczenia Urzędu Wojewódzkiego, od piwnic aż po strych.
W czasie pokazu prowadzonego przez ratownika medycznego, uczniowie poznali podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Mogli także przyjrzeć się pracy operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Dodatkową atrakcją były warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie w grupach wspólnie rysowali olbrzymie plakaty prezentujące sytuacje, w których należy dzwonić pod nr telefonu alarmowego.
Finałem imprezy był słodki poczęstunek oraz wręczenie nagród.

MAM TALENT LUTY 2015

Dnia 20 lutego 2015r. o godz. 13 00 w auli naszej szkoły odbył się Finał II Edycji Szkolnego Programu " MAM TALENT ".
Tego dnia występy dzieci oceniała komisja :
pani Barbara Bachanek - Jóźwiak
pani Renata Bartnicka
pani Aleksandra Drozdowska
pani Joanna Lisowska
Program prowadziła uczennica klasy 6b Weronika Markowska.
A oto wyniki wielkiego finału MAM TALENT :
w kategorii gra na instrumencie :

LAUREAT Amelia Sularz
WYRÓŻNIENIE : Sofia Bachmatiuk, Pola Wiczkowska , Zosia i Matylda Pich,
w kategorii śpiew:

LAUREAT Weronika Rembarz
WYRÓŻNIENIE : Paweł Tchórzewski, Jakub Dargiel
w kategorii taniec :

LAUREAT : Julia Goluch
WYRÓŻNIENIE : Weronika Zacholska, Kamila Wiśniewska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorem imprezy była pani Marzena Sikora.

MAM TALENT LISTOPAD 2014

Dnia 28 listopada 2014 r. o godz. 14 00 w auli naszej szkoły odbyła się II Edycja Szkolnego Programu " MAM TALENT".
Program prowadziła uczennica klasy 6b Weronika Markowska.Mogliśmy podziwiać ich umiejętności w trzech kategoriach : śpiew , taniec i gra na instrumencie.

Bardzo trudne zadanie miała komisja oceniająca :
pani Drozdowska Aleksandra
pani Lisowska Joanna
pani Smyk Zofia
pan Rafał Sularz,

która wyłoniła szczęśliwych finalistów :
w kategorii śpiew: Oliwia Jakimczyk, Aleksandra Lipińska, Paweł Tchórzewski, Weronika Rembarz, Jakub Dargiel, zespół wokalny klasy 4a - Nowak Katarzyna, Roszkowska Katarzyna , Karbownik Paulina, zespół wokalny klasy 2b - Kot Magdalena, Szcześniak Weronika, Wasielewska Amelia, Czapelska Nikola,

w kategorii taniec : Goluch Julia , Wiśniewska Kamila, Zacholska Weronika,

w kategorii gra na instrumencie : Bachmatiuk Sofia , Karbownik Paulina, Sularz Amelia, Wiczkowska Pola, Zosia i Matylda Pich.
Występy najlepszych będziemy mogli zobaczyć już w lutym 2015 r. podczas gali finałowej .

Organizatorem imprezy była nauczycielka muzyki pani Marzena Sikora.

Małe „conieco”, czyli wielka gratka dla wielbicieli Kubusia Puchatka.

Dnia 25 lutego, w filii MBP spotkała się grupa gorących wielbicieli Kubusia Puchatka i jego małego „conieco’ Tego dnia odbył się finał konkursu czytelniczego „Baw się i ucz z Kubusiem Puchatkiem. Konkurs organizowała biblioteka naszej szkoły. Miłośnicy Puchatka toczyli literackie boje w następujących konkurencjach: wiersze o Kubusiu, kołysanki dla maleństwa, prace plastyczno-techniczne dotyczące książki, tajemnicze Kubusiowe rekwizyty, pytania ze słoja…

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Witajcie w naszej bajce”, czyli oficjalne pasowanie na czytelnika biblioteki

Dnia 27 lutego odbyło się przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Celem tej imprezy czytelniczej jest reklama biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. Pierwszoklasiści rozwiązywali liczne zagadki, oraz uroczyście przyrzekli dbać i szanować książki. W zorganizowaniu i przeprowadzeniu akademii pomagali uczniowie z Koła Bibliotecznego: Natalia Hofmańska, Iga Turkiewicz, Aleksandra Salwa, Milena Bylewska. Inscenizację „Witajcie w naszej bajce” przedstawili mali aktorzy z Koła Teatralnego, prowadzonego przez p. Annę Dzięciołowską.

Organizator Ewa Śliwińska

APEL PATRON SZKOŁY 

Dnia 17 lutego 1962 roku nasza szkoła otrzymała imię Mariusza Zaruskiego, dlatego od wielu lat, w lutym przeżywamy Szkolne Dni Patrona.

W piątek, 17 lutego, Społeczność Szkoły uczestniczyła w programie artystycznym pod tytułem: Lekcja o patronie. Kim był Mariusz Zaruski? Program przygotowała klasa 3a z wychowawcą panią Małgorzatą Maj. Dzieci śpiewały piosenki szantowe, tańczyły. A podczas lekcji otwartej przypomniały jakimi cechami odznaczał się Mariusz Zaruski, kim był i dlaczego jest naszym wzorem.
 
Kontynuacją programu artystycznego była propozycja lekcji wychowawczej na temat: Mariusz Zaruski- człowiek gór i morza, przyjaciel dzieci i młodzieży, patron naszej szkoły. 

Celem lekcji wychowawczej było utrwalenie wiadomości zaprezentowanych w czasie apelu, przypomnienie innych, znanych już faktów i przybliżenie nowych informacji o Patronie. 

Lekcja składała się z dwóch części: 

część I: przypomnienie postaci Mariusza Zaruskiego w nawiązaniu do historii naszej szkoły i zbliżającego się jubileuszu jej 70-lecia; 

część II: klasowy konkurs wiedzy o Mariuszu Zaruskim, podanie wyników, wręczenie dyplomów.

Scenariusz lekcji opracowała pani Agnieszka Mańkowska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

W dniach 05-07.12.2014r. odbył się Ogólnopolski Mikołajkowy Turniej Piłki Ręcznej, którego organizatorem był klub sportowy CKS SMS. Do Centrum Kształcenia Sportowego przyjechały drużyny m.in. z Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, Bań, Przemyśla.
Nie zabrakło dobrej zabawy oraz wielu emocji. Dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. W najstarszej zwyciężyły dziewczynki z klasy VIa. Chłopcy i dziewczynki
z klasy Va zajęli w swych kategoriach miejsca czwarte. Najlepszymi zawodniczkami turnieju zostały Martyna Iwanek i Martyna Pastewska z klasy VIa. 

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 27 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 23 odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa.
Uczniowie klas IV – VI bawili się na sali gimnastycznej w rytmach swoich ulubionych piosenek. Podczas dyskoteki prowadzona była loteria fantowa, w której udział mogli wziąć wszyscy uczniowie, który zakupili symboliczny los. Do wygrania były przeróżne nagrody – maskotki, gry planszowe i wiele innych drobiazgów.
Na pierwszym piętrze prężnie działała kawiarenka, w której można było spróbować pysznych ciast, upieczonych przez rodziców i uczniów naszej szkoły. Wypieki były tak różnorodne i tak smaczne, że przy kawiarence cały czas tworzyły się ogromne kolejki – nic dziwnego, że wybór był trudny, bo smakowitych ciast było niesamowicie dużo.

FESTIWAL BOŻONARODZENIOWY

9 grudnia w naszej szkole odbył sie XVI Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej. Jak co roku rywalizowali między sobą zwycięzcy etapów szkolnych ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z naszego rejonu. 

Kategorę klas I - III oceniali : Przewodniczaca s. Gracjana - Uczennica Krzyża, Ks. kan. Kazimierz Piasecki oraz p. Paweł Cichosz nauczyciel muzyki, drygent chóru chlopiecego "Słowiki".W tej kategorii rywalizowało miedzy sobą 12 solistów oraz 6 zespołów. 

Kategorę uczniów klas IV - VI oceniali: S. Gracjana, pani Krystyna Przylepa - emerytowana katechetka i pan Paweł Cichosz. Rywalizowało ze sobą 11 solistów i 9 zespołów. 

Natomiast w kategorii gimnazjaliści jury to : S. Gracjana, p. Krystyna Przylepa oraz nauczyciel muzyki pani Marzena Sikora, a zaśpiewało 5 solistów oraz 3 zespoły.

Śpiewający wprowadzili nas w klimat świateczny.

Opracowała :
Irena Wojciechowska(katechetka)

BAL JESIENI

Dnia 27 listopada 2014 roku odbył sie w naszej szkole coroczny Bal Jesieni ,w którym brali udział uczniowie klas 0-3.
Bal pod tytułem,,Kolorowa jesień" , wyzwolił w uczniach artystyczną pomysłowość, która objawiła się w postaci pięknych jesiennych strojów. Uczniowie przebrani byli za kolorowe liście, grzybki, drzewa,ptaszki ,jeżyki i inne stworki.Wszyscy bawili sie bardzo wesolo,tworzyli korowody,węże,tańczyli solo i w grupie. Zabawie towarzyszyli także rodzice,którzy z radością włączali się do tańców.
W czasie balu odbyła sie loteria fantowa ,sprzedaż ciast i napojów przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Bardzo dzielnie spisali się uczniowie klas starszych ,którzy pomagali w prowadzeniu kawiarenki skzolnej.
Dochód z tej działaności w wysokości około 2000zł, przeznaczony został na wspomaganie dzieci z rodzin w trudnej sytuacji finansowej.Dzieci które zakupiły bilety na bal, brały udział w loteri drobnych upominków, ufundowanych przez Radę Rodziców naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy balu byli bardzo zadowoleni i bawili się wesoło do póżnych godzin popołudniowych.

Organizatorami balu były: pani Małgorzata Golakiewicz,Bogumiła Wisniewska i Aleksandra Świerczewska

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada 2014 r. w oddziałach przedszkolnych odbył się „Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione „misiowe” przytulanki, które towarzyszyły im podczas wszystkich zajęć. Powstały liczne portrety miśków. Po śniadaniu wszyscy zebraliśmy się w sali zabaw. Dzieci zapoznały się z krótką historią powstania tego święta. Przedszkolaki udowodniły, że wiedzą jak należy dbać o pluszowe misie aby były szczęśliwe. Chętnie opowiadały o własnych maskotkach. Podczas spotkania czekały liczne zabawy, ciekawostki o niedźwiedziach brunatnych, quizy, piosenki i pląsy. Na zakończenie zabawy integracyjnej każda z grup otrzymała podziękowanie i słodki poczęstunek.
Przygotowała Anna Dzięciołowska

KONKURS RECYTATORSKI

Tradycją naszej szkoły jest organizacja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku odbył się 20 listopada 2014 r. Cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników jak i osób towarzyszących. Szkolne eliminacje w tym konkursie zawsze są poprzedzone klasowymi, w wyniku których wyłania się dwóch reprezentantów. Konkurs jest podzielony na dwie kategorie: 0 - III i kl. IV – VI. Uczniowie młodsi prezentują dwa dowolne wiersze, a starsi jeden wiersz i fragment prozy. Podczas tegorocznej edycji poziom prezentacji stał na wysokim poziomie, a uczestnicy prezentowali ciekawe utwory z kanonu literatury dziecięcej. Obrady jury w składzie: Aleksandra Drozdowska, Anna Dzięciołowska i Małgorzata Milczarek nie należały do najłatwiejszych. Na słowa uznania zasłużyli bezspornie uczniowie najmłodsi pięciolatki i sześciolatki z oddziałów przedszkolnych. Do etapu dzielnicowego przechodzą laureaci miejsc od pierwszego do trzeciego.
Konkurs przygotowały: Aleksandra Drozdowska i Anna Dzięciołowska

Wyniki:
Kl. 0 – III
1. Zosia Pich kl. III „a”
2. Pola Wiczkowska kl. III „a”
3. Julita Leśniewicz kl. III „b”

Wyróżnienia: Matylda Pich gr. 0 „b”, Filip Konopka gr. 0 „c”, Wojtek Walczak gr. 0 „a”, Maja Sudowska I „a”, Alicja Kurzeja II „a”

Kl. IV – VI
1. Grzegorz Jagodziński VI „a”
2. Paulina Karbownik kl. IV „a”
3. Weronika Markowska kl. VI „b”
Wyróżnienia: Jagoda Spór kl. V „a”, Julia Fiedorowicz V

SOWA MOJA SĄSIADKA


WYPRAWA DOOKOŁA ŚWIATA - WŁOCHY

Dnia 28 listopada 2014 r. uczniowie klasy 4 c , rodzice i wychowawca przygotowali w sali numer 19 wystawę pt.”Włochy” w ramach projektu Wyprawa dookoła świata.
Uczniowie zaprezentowali wernisaż włoskich arcydzieł kultury, plakaty o historii i sztuce kraju oraz oczywiście ich narodowym sporcie – piłce nożnej.
Odwiedzający z zainteresowaniem czytali ciekawostki o Włochach i ich zwyczajach.
Prawdziwą furorę zrobiły włoskie ciasteczka, którymi częstowano gości.
Cała klasa 4 c miała przypięte kotyliony w formie włoskiej flagi.
Zwiedzających witała wspaniała pizza, która świetnie wprowadzała w klimat śródziemnomorskiej kuchni.
W czasie wystawy wyświetlono prezentacje dotyczące kraju, jego kultury, literatury i sztuki.

Renata Żabkiewicz

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2014

Piękna jest nasza ziemia,
Przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa
I pieśni, i piosenki.
Czesław Janczarski „Piękna jest nasza ziemia”

W tym roku szkolnym uroczystość Święta Niepodległości w naszej szkole przygotowali uczniowie klasy 4 c z panią Renatą Żabkiewicz, klasy 3 b z panią Małgorzatą Onyszko i zespół wokalny Sikorki z panią Marzeną Sikorą.

Na tle biało-czerwonej dekoracji dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w którym znalazły się poważne wiersze o patriotyzmie, zabawne utworu o małej ojczyźnie młodego człowieka, pieśni żołnierskie oraz wesołe piosenki o Polsce.

To były wzruszające chwile dla młodych mieszkańców naszego kraju.
Uczniowie o ojczyźnie:
Martyna- Mnie ojczyzna kojarzy się przede wszystkim z polskim językiem, godłem i oczywiście biało-czerwoną flagą;
Łukasz – Moim zdaniem ojczyzna nie jest tylko regułką, ale czymś więcej. Słowo to kojarzy mi się z miłością, szacunkiem i odpowiedzialnością. To przecież od nas – młodych Polaków zależy, jaka będzie przyszłość.

Polska – to taka kraina,
Która się w sercu zaczyna.
Ryszard Przymus „Polska”
Renata Żabkiewicz

PIERWSZAKI NA START

W dniu 20.10.2014r. odbył się turniej integracyjny dla naszych najmłodszych „Pierwszaki na start”. Zabawa w formie wyścigów rzędów prowadzona była przez p. Agnieszkę Długołęcką
i p. Agnieszkę Biernacką, którym pomagały dziewczynki z klasy VIa. W zawodach sportowych wzięły udział wszystkie dzieci z klas pierwszych. Turniej odbywa się co roku
i ma na celu integrację wśród pierwszoklasistów. Nasi najmłodsi uczniowie bawili się doskonale, a emocji nie brakowało. Zwyciężyła klasa Ia, miejsce drugie zajęła klasa Ic, zaś miejsce trzecie klasa Ib. Po zakończonych zmaganiach sportowych dzieci otrzymały pamiątkowe upominki oraz dyplomy. 

KLASA 0


DNI BEZPIECZEŃSTWA

W trosce o szeroko pojęte bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza szkołą, co roku, w październiku odbywają się Dni Bezpieczeństwa.
Są to działania prowadzone przez nauczycieli wspierane instytucjami takimi jak: Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, WORD. Dzięki temu edukacja komunikacyjna.
W tych dniach zakrojona jest na szeroką skalę i porusza wszystkie dziedziny niezbędnej wiedzy uczniów zakresu ich bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach w życiu codziennym.

Uczniowie uczestniczą w następujących działaniach i spotkaniach:
1. Konkurs plastyczny „Chcemy być bezpieczni w domu, szkole,na ulicy”
2. Pokazy ratownictwa przedmedycznego. Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy.
3. Spotkanie z policjantami klas pierwszych. Praktyczna nauka poruszania się po ulicach w ramach akcji„Bezpieczna droga do szkoły”
4. Prelekcje z udziałem Straży Miejskiej „Cyberprzemoc”
5. Spotkanie „Pierwszaki na start”
6. Konkurs plastyczny i wystawa prac uczniów klas czwartych „Bezpieczna droga do szkoły”
7. Prelekcje na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią-dla
uczniów klas czwartych.

GŁÓWNE CELE DNI BEZPIECZEŃSTWA:
1. Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a także nawyków stosowania się do przepisów ruchu drogowego.
2. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych w szkole i w domu.
3. Utrwalanie usystematyzowanie podstawowych zagadnień z zakresu wychowania komunikacyjnego.
4. Wyrabianie nawyków radzenia sobie w różnych okolicznościach i sytuacjach zagrożenia.
5. Rozumienie istniejących zagrożeń i ich przyczyn.Wyposażenie w wiadomości niezbędne do zrozumienia zasad świadomego, bezpiecznego
uczestnictwa z ruchu drogowym.
6. Poznawanie specyfiki pracy służb: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, WORD.

Odpowiedzialni:
Pani wicedyrektor Renata Bartnicka
Pani Agnieszka Bolewicz
Pani Urszula Lodowska
Pani Irena Śliwińska
Pani Krystyna Morszczyzna

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - KLASY 0

W dniu 1 października odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka w grupach przeszkolnych odbyło się na wesoło i radośnie. Kiełbaski były bardzo smaczne ale furorę zrobiły pieczone w ognisku ziemniaki. Tatusiowie bardzo byli pomocni przy rozpalaniu i pilnowaniu ogniska. Gorące ziemniaki nie były im straszne:-)Poniżej zdjęcia.
Opracował :
Małgorzata Golakiewicz
nauczyciel grupy 0

PASOWANIE I DZIEŃ EDUKACJI


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 

Dnia 1 września 2014r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2014/2015.
Zebrana społeczność uczniowska , rodzice , nauczyciele wysłuchali przemówienia pani dyrektor Barbary Bachanek - Jóźwiak i obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 4a z wychowawcą panią Marzeną Sikorą.

Publiczność oklaskiwała piosenkę w wykonaniu Pauliny Karbownik, wysłuchała recytacji Karoliny Kosińskiej oraz zobaczyła umiejętności taneczne Finalisty I Edycji Szkolnego Programu Mam Talent Marcela Czajkowskiego.

Po programie artystycznym odbyły się spotkania klas z wychowawcami.

WAKACYJNE WYDARZENIA

Biały Dunajec

W dniach od 20 lipiec do 01 sierpnia 2014 nasze dzieci przebywały na obozie sportowo – rekreacyjnym w Białym Dunajcu. Przebywając w tej
górskiej miejscowości, uczestnicy mieli okazję trenować na nowoczesnej hali jak i zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc.
Pierwszą wycieczką była wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie dzieci
zwiedziły szyb Regis – trasa górnicza, to
niezapomniana przygoda, fascynujące spotkanie z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz pomysł na aktywne spędzenie czasu. Inna atrakcją była wędrówka na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Bardzo łatwa wycieczka dla tych, którzy chcą sobie urozmaicić wypad. Obejście jeziora i wspinaczka w stronę lustra Czarnego Stawu nie nastręczają większych problemów i warte są polecenia (widoki niesamowite). Trzeba wspomnieć o jednodniowej
wycieczce na Słowację do Taterlandii (bardzo duży Adua Park w Tatrach). Jeździmy do Tatralandii już od 3 lat i zawsze wracamy zadowoleni, są tam niesamowite atrakcje .  Byliśmy także trzy razy w Zakopanym ze zwiedzaniem Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku.
Nikt z bywających w Zakopanem turystów nie zaniedbuje odwiedzenia jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich. Zwiedziliśmy też Muzeum Parku Narodowego, Gubałówkę. Zapraszamy na obóz za rok także w góry. 

Drawno

W pierwszy piątek i sobotę nowego roku szkolnego (05-06.09.2014) drużyna chłopców klas VI (w składzie Grzegorz Jagodziński, Dawid Gil, Jan Łubiarz, Krystian Jaśkiewicz, Jakub Czaiński, Daniel Łucek, Marcel Szeliga, Adam Wiśniewski) uczestniczyła w super zorganizowanej imprezie pod nazwą III Turniej Piłki Ręcznej Plażowej w Drawnie. Dzięki wielkiej gościnności organizatorów, nasi uczniowie mogli rozegrać
mecze towarzyskie, upiec sobie kiełbaski na ognisku, pobawić się na dyskotece, zjeść grochówkę oraz połowić ryby (raczej spróbować złowić). Wspaniała pogoda, miła atmosfera (dzięki także
wspaniałej integracji z zawodnikami Gimnazjum 24 - absolwenci SP 23 i SP 71) równa się radość i miłe wspomnienia. Organizatorzy byli bardzo zadowoleni z naszej postawy i zapraszają nas za rok. Dziękujemy.

Hiszpania

W minione wakacje od
05-16.07.2014, uczniowie naszej szkoły, przebywali w Hiszpanii na turnieju Piłki ręcznej Torellano Cup 2014. Rozpoczynając swoją przygodę najpierwudaliśmy się do Lyonu we Francji, zwiedzając najciekawsze zabytki tego uroczego miasta. Następnego dnia wyruszyliśmy w kierunku Hiszpanii do miasta o nazwie
Torellano (blisko Alicante). Będąc na miejscu mieliśmy okazję oprócz
rozgrywanych meczy, zażywać kąpieli w Morzu Śródziemnym, wyjechać do Aqualandi tzw. ogromnego wodnego parku rozrywki, w którym przez blisko pięć godzin bawiliśmy się, zażywając rozmaitych atrakcji. Jeśli chodzi się o turniej, to uplasowaliśmy się ze swoimi zespołami w środkowej części tabeli. Rocznik 2001 zajął siódme miejsce a rocznik 2002 zajął szóste miejsce. Biorąc pod uwagę panujący
tam klimat i poziom zawodów, jesteśmy zadowoleni z postawy naszych drużyn. Dodatkowa atrakcją było zwiedzanie Barcelony (w drodze powrotnej), a wisienką na naszym „torcie” był pobyt na słynnym stadionie FC Barcelony - Camp Nou, gdzie można było zobaczyć muzeum, a w nim całą historię, trofea, szatnie itp.
Podsumowując był to wyjazd bardzo pożyteczny pod względem wiedzy jak i nabytych doświadczeń. Była zabawa, radość oraz zachwycenie, czyli wszystko to, czego powinien młody człowiek zaświadczyć w wakacje. Następne lato to kierunek Włochy.