21grudnia 2018r.
Uroczysta akademia
z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Bal jesieni

21 listopada ,jak co roku w naszej szkole , odbył się Bal Jesieni dla klas 0-3 oraz 4-8.
Wszyscy uczniowie bawili się wesoło , tańczyli do znanych i lubianych piosenek, uczestniczyli w konkurencjach i tańcach integracyjnych. Co odważniejsi tancerze prezentowali swoje układy taneczne na scenie.
W czasie balu wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu plastycznego ,,Piękna nasza Polska cała,, będącego częścią uroczystych obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Nagrody otrzymało 13 uczniów z klas 1-3.
W czasie trwania balu, uczniowie , rodzice i nauczyciele mieli możliwość zakupu słodkich wypieków w szkolnej kawiarence, przygotowanych przez rodziców naszych wychowanków. Pieniądze uzyskane z tej działalności w ramach akcji ,,Iskierka,, wspomagają działalność PCK .
Jak co roku odbyła się także akcja – licytacja bombek przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły , z której to fundusze przeznaczone są na wsparcie materialne dzieci , zakup upominków i paczek świątecznych. Organizatorami i koordynatorami całego przedsięwzięcia 
są : pedagog –Urszula Lodowska, Agnieszka Biernacka i Małgorzata Golakiewicz.
Hojność rodziców i nauczycieli biorących udział w licytacji zaskoczyła organizatorów i utwierdziła wiarę w potęgę ludzkiej dobroci .
Dziękujemy wszystkim rodzicom biorącym udział w licytacji w imieniu dzieci naszej szkoły i organizatorów.

Małgorzata Golakiewicz , Bogumiła Wiśniewska

„Moja niepodległa”
w Szkole Podstawowej Nr 23
im. Mariusza Zaruskiego w Szczecinie

„Życie tu się tak dziwnie uczuciem nasila
I tak skraca się przestrzeń lat wielu, snów wielu,
Że wieki, które przeszły, są jak jedna chwila
Co właśnie w dniu dzisiejszym stanęła u celu.

Znam jeden taki zakątek na ziemi,
Gdzie by mi błogą była noc bez świtu
Brzozy tam płaczą listkami drżącymi, ciszą błękitu…”

W Szkole Podstawowej Nr 23 w Szczecinie podjęto szereg działań upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich kulminacją była uroczysta wieczornica przygotowana przez klasy 5a, 8a, zespoły wokalny i instrumentalny naszej szkoły oraz panie Agnieszkę Mańkowską i Marzenę Sikorę - nauczycieli języka angielskiego oraz muzyki i plastyki. Na wieczornicę 8 listopada na godzinę 17.00 przybyli zaproszeni goście. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty reprezentowała Dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji pani Iwona Rydzykowska, swoją obecnością zaszczycili nas również: pan Stanisław Brzeziński – Przewodniczący Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, pani Jadwiga Wełnic – oddany Przyjaciel Szkoły, emerytowani nauczyciele na czele z panią Gabrielą Lodowską – wieloletnim dyrektorem naszej szkoły oraz licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie, bliscy uczniów, Samorząd Uczniowski, gospodarze klas i ósmoklasiści. W trakcie i po wieczornicy można było podziwiać prace uczniów przygotowane pod hasłem „Niepodległość w bieli i czerwieni” – stanowiły dekorację i piękne uzupełnienie programu. Wieczornicy towarzyszyła również szkolna wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. 
Program artystyczny wieczornicy rozpoczęto hejnałem miasta Szczecina i przemówieniem dyrektora szkoły – pani Barbary Bachanek-Jóźwiak. Następnie głos zabrała pani dyrektor Iwona Rydzykowska. Odśpiewano hymn narodowy i popłynęły słowa doniosłego i wzruszającego programu artystycznego.
„Kraju mój!!! Kraju!!! Ojczyzno moja!!!
Po strasznej klęsce i wojnie
Jakżem ja teraz w Tobie szczęśliwa 
Bo żyję i śpię spokojnie.”

Montaż słowno-muzyczny otwierały słowa piosenki: „Niepodległość – trudne słowo. Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?”. Cała, godzinna sceniczna prezentacja w wykonaniu klas 5a i 8a była próbą odpowiedzi na to pytanie. Uczniowie mówili o ponad stuletnim braku Polski na mapie świata, o wyniszczających polskość czasach zaborów, o podejmowanych walkach wyzwoleńczych, o poświęceniu do końca, o licznych ofiarach walk o polskość, wreszcie o trudnym budowaniu nowego, odrodzonego Państwa Polskiego po 1918 roku. Podkreślali znaczenie wolności dla narodu, ale też wagę swobody w życiu pojedynczego człowieka. Padły słowa o roli zgody i miłości jako wartości uniwersalnych, tworzących atmosferę wzajemności i wspólnoty. Z recytacji płynął też przekaz o potrzebie stałego podsycania ducha patriotyzmu na co dzień i o potrzebie wolności, która szanuje prawa, zdanie i poglądy innych. 
Niepodległość i wolność to nie tylko obiektywne wartości, ale też stan ducha. Jego początek to dom, rodzina, bliscy, pokolenia doświadczeń i świadectw, które swoim przykładem przybliżają pożądane postawy i pociągają do aktywnego działania. A patriotyzm to też świętowanie niepodległości i wolności. 
„Bo być Polakiem oznaczało nie tylko marzyć o wolnej Polsce.
Wówczas to znaczyło o nią oddać nawet życie.
I szli młodzi chłopcy na śmierć dla nas, byśmy dziś mogli
Mieszkać w wolnym i własnym kraju.”

Wzruszeni goście wysłuchali również licznych pieśni patriotycznych i legionowych, w tym „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „Przybyli ułani”, „Piechotę” czy w końcu „Legiony”. Program urozmaiciły też lubiane przez wszystkich piosenki „Niepodległość”, „Ojczyzna”, i „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego. Tłem dla recytacji były ścieżki dźwiękowe polskich filmów i seriali, w tym najbardziej lubiane motywy tytułów „Dom” i „Polskie drogi”, a zamknięto program uroczyście odśpiewaną przez wszystkich „Rotą”.
„Hej!!! Jak cudnie znów nam świeci w wolnej Polsce, jasny dzień.
Choć pożółkły liść z drzew leci, w sercach pełno jasnych tchnień.
Naród silny – zmartwychwstała niepodległa Polska już!!!
Silna, piękna i wspaniała, czoło stawia wichrom burz.
Hej!!! Znów w górne wzniósł się strony, Biały Orzeł – Wolny Ptak!!! 
Naród duchem odrodzony, wiedzie hen w podniebny szlak!!!
Wie uderzmy w to radości i pieśń szczęścia nućmy wraz!!!”

O naszej uroczystej wieczornicy można również przeczytać na stronie Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty.
Następnego dnia, 9 listopada, ten sam program zaprezentowano dwa razy na uroczystych akademiach dla uczniów naszej szkoły. O godzinie 11.11 odśpiewano ze wszystkimi polskimi szkołami cztery zwrotki hymnu narodowego – ta podniosła chwila ostatecznie wprowadziła wszystkich w atmosferę tego tak szczególnego w tym roku Narodowego Święta Niepodległości. Pani wicedyrektor Renata Bartnicka podsumowała szkolne obchody, życząc wszystkim podniosłego, rodzinnego świętowania.

(W artykule wykorzystano fragmenty treści programu artystycznego „Moja niepodległa”).

Agnieszka Mańkowska, współorganizator szkolnych obchodów jubileuszu

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

We wrześniu dzieci z grupy "Delfinki" przystąpiły do ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Dzieci wybrały przedszkolną maskotkę kotka, któremu nadały imię "Cziko". Maskotka została wyposażona w dzienniczek odwiedzin.
"Cziko" wraz z dzienniczkiem wyruszył w podróż po domach przedszkolaków. W każdy piątek odbywa się losowanie dziecka, do którego powędruje maskotka: jest to moment, którego z niecieprliwością oczekują przedszkolaki!
Dzieci, których kotek odwiedził były zachwycone: Cziko towarzyszył im we wielu czynnościach, nawet miał swój domek i miseczkę z mleczkiem.
W ramach projektu przedszkolaki uczestniczyły również w wielu ciekawych zajęciach m. in. stworzyły kodeks przedszkolaka, brały udział w wielu treningach samodzielności, a wkrótce będą świętować 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości!
"Delfinki" są bardzo zadowolone, że mogą brać udział w projekcie.

Opracowała Małgorzata Lewandowska

W poszukiwaniu oznak jesieni

Wraz z przyjściem nowej pory roku dzieci z grupy "Delfinki" wybrały się na spacer do pobliskiego parku w celu poszukiwania pierwszych oznak jesieni. Podczas wyjścia dzieci przestrzegały zasad bezpieczeństwa i mocno trzymały się przedszkolnego "węża". Z dużym zaciekawieniem rozglądały się i zaobserwowały spadające kolorowe liście, kasztany i żołędzie, a także domki dla ptaków. Przedszkolaki zobaczyły nawet kilka kaczek kąpiących się w zbiorniku wodnym. Po powrocie dzieci opowiedziały o swoich wrażeniach i wspólnie z paniami podsumowały wiadomości na temat jesieni.

Opracowała Małgorzata Lewandowska

Wizyta Straży Miejskiej

16 października dzięki uprzejmości pani pedagog Urszuli Lodowskiej 
do "Delfinków" przybyły panie ze Straży Miejskiej. Przypomniały 
o zasadach bezpiecznego zachowania się na ulicy i podczas przechodzenia przez jednię. Panie zaprezentowały również znaki drogowe i opowiedziały o swojej pracy. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie odpowiadały na pytania. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pieczątkę na rączce. 

Opracowała Małgorzata Lewandowska

Spotkanie z literaturą

W dniu 08.10.2018 r. grupa "Delfinków" wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Panie bibliotekarki przeczytały dzieciom kilka książek oraz pokazały zbiory znajdujące się w bibliotece. Zachęciły również dzieci do częstych wizyt dzieci wraz z rodzicami. Przedszkolaki były bardzo zaciekawione i z zainteresowaniem wysłuchały opowieści pań bibliotekarek. Po powrocie dzieci opowiedziały, że bardzo
im podobała się wycieczka. Z pewnością będziemy częstymi gościami
w bibliotece!

OpracowałaMałgorzata Lewandowska

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości 

We wrześniu w naszej szkole odbyło się głośne czytanie książek polskich pisarzy w związku z obchodami „100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości” Maluchy z grupy przedszkolnej odwiedziły bibliotekę, słuchały uważnie fragmentu opowiadania Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. Spotkanie zakończyło się ilustracją do przeczytanej książki. Wychowawczyni klasy 3b p. Małgorzata Golakiewicz zapoznawała uczniów z historią naszej ojczyzny, czytając książkę „Historia Polski dla dzieci”. Również w innych klasach wychowawcy i nauczyciele języka polskiego prezentowali fragmenty książek napisanych przez polskich pisarzy. Klasy ósme słuchały „Przedwiośnia „ Stefana Żeromskiego.
opracowała Ewa Śliwińska

Gra Terenowa "Poznajemy drzewa i krzewy naszych lasów"

W dniu 29 maja 2018 roku Centrum Edukacji ogrodniczej zorganizowała drugą edycję edukacyjnej gry terenowej – „POZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY NASZYCH LASÓW”, do której zgłosiły się drużyny ze szkół podstawowych. Przedstawiciele klas VII pod opieką pedagoga Urszuli Lodowskiej w ramach doradztwa zawodowego zgłosili się do udziału
w grze.
Współzawodnictwo polegało na umiejętności odczytywania mapy z zaznaczonymi miejscami na terenie Parku Leśnego Zdroje oraz terenu szkoły. Utrudnieniem dla zespołów było nie tylko odnalezienie danego miejsca, ale również rozwiązanie wyznaczonego zadania, przypisanego do każdego z dziesięciu punktów. Młodzież musiała wykazać się zarówno orientacją i spostrzegawczością w terenie, jak i znajomością roślin rosnących w Puszczy Bukowej oraz zagadnieniami związanymi z ekologią i przyrodą. Różnorodne ukształtowanie terenu wymagało od uczestników dobrej kondycji fizycznej. Drużyny uczestniczące w grze zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami. Dobry humor dopisywał, wszyscy się świetnie bawili, a aura była iście wakacyjna. Drużyna z klasy VII c zajęły w terenowych zmaganiach I miejsce, drużyna z klasy VII a –II miejsce, a VII b IV miejsce. Przygotowana na wysokim poziomie impreza pozwoliła drużynom poczuć niezwykłą atmosferę i niepowtarzalny klimat Centrum Edukacji Ogrodniczej, jak również zintegrować się z uczniami z innych szkół.
Opracowała: Urszula Lodowska

Krokusowa rewolucja

Po raz drugi w tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji organizowanej przez Radę Osiedla Arkońskie - „ Krokusowa rewolucja” Nasi uczniowie pod opieką pani Agnieszki Bolewicz wsadzili jesienią około 500 cebulek tych kwiatów. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy spisali się bardzo dzielnie. Na efekty trzeba było poczekać do wiosny, ale sami zobaczcie BYŁO WARTO!!!

Rok szkolny 2017/2018

FINAŁ 17.Edycji Akcji Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości – Szczecińskie Szkoły Potrzebującym 19.03.2018r. Teatr Współczesny

Podczas Finałowej Gali w Teatrze Współczesnym 19. marca odbyło się uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie renomowanych nagród „ISKRY 2017” w postaci pozłacanych „24-karatowym złotem” statuetek. W tym roku dzięki zaangażowaniu tysięcy szczecińskich uczniów, przedszkolaków ich rodziców i nauczycieli udało się zebrać ponad 60 tysięcy złotych, ponad 5 tysięcy artykułów higienicznych i środków czystości oraz ponad 11 tysięcy artykułów piśmienniczych.
Nasza szkoła została nominowana w dwóch kategoriach:
• ISKRA „BAOBAB” zbiór artykułów papierniczych oraz
• ISKRA „DYNAMITE” zbiór środków czystości

Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach!

14 MAJA 2018 R. – JA, KOMPOZYTOR! – DVOŘÁK VERSUS GRIEG – 40 UCZNIÓW UCZESTNICZYŁO
W KONCERCIE SYMFONICZNYM W FILHARMONII IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIEKim będziesz jak dorośniesz? Strażakiem, policjantem, piłkarzem? A może kompozytorem? Na te pytania odpowiadali uczniowie klas IV – VII podczas koncertu z cyklu „Ja, kompozytor!”, na który wybrali się z nauczycielkami panią Agnieszką Biernacka oraz Urszulą Lodowską. Nasi młodzi melomani mieli okazję nie tylko wsłuchać się w dzieła najsławniejszych kompozytorów, ale także zdecydować, który kompozytor przypadł im bardziej do gustu i który z alternatywnych scenariuszy zrealizuje orkiestra wraz z dyrygentem!
Nowy cykl koncertów z rozszerzoną rzeczywistością to ciekawy sposób na twórczą lekcję muzyki, po której każdy teraz marzy, aby tworzyć jak Mozart, Bach czy Beethoven i zostać kompozytorem!
Po koncercie uczniowie wspólnie zjedli posiłek w Bistro na Językach. Było pysznie i wesoło, a ten dzień na pewno można zaliczyć do udanych.


opracowała:Urszula Lodowska

Konkurs plastyczny Szczecin miasto niezwykłe.

W KWIETNIU 2018 r. UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY KLAS 4 - 7 BRALI UDZIAŁ W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM " SZCZECIN - MIASTO NIEZWYKŁE " .
W KONKURSIE BRAŁO UDZIAŁ 18 SZKÓŁ. DO KONKURSU DZIECI PRZYGOTOWAŁA PANI MARZENA SIKORA. ORGANIZATOREM BYŁA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 65 W SZCZECINIE.
DNIA 24 MAJA 2018 r. W SP 65 ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU POŁĄCZONE Z WRĘCZENIEM NAGRÓD.
UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY KLASY 4 C ALEKSANDRA JEŻAK ZDOBYŁA I MIEJSCE , A UCZEŃ KLASY 5 B KSAWERY CIECHANOWSKI ZDOBYŁ WYRÓŻNIENIE.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!!!!
Marzena Sikora

Konkurs plastyczny Mariusz Zaruski i jego pasje.


W MARCU 2018 r. W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ KONKURS PLASTYCZNY " MARIUSZ ZARUSKI I JEGO PASJE " - PRACA W FORMIE PRZESTRZENNEJ. ORGANIZATORKĄ KONKURSU BYŁA NAUCZYCIELKA PLASTYKI PANI MARZENA SIKORA.
KOMISJA OCENIŁA PRACE I WYŁONIŁA ZWYCIĘZCÓW:
I MIEJSCE ZACHOLSKA ALICJA Z KLASY 4 B
LNIAK ALEKSANDRA Z KLASY 6 B

II MIEJSCE RYMER ALICJA Z KLASY 4 B
III MIEJSCE CZUBA MARTYNA Z KLASY 6 B

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!!! Marzena Sikora

SUKCESY W KONKURSIE HISTORYCZNO-FOTOGRAFICZNYM

Na początku czerwca został roztrzygnięty konkurs fotograficzno-historyczny SP71 na Najpiękniejszy zabytek szczecina. Z naszej szkoły zostały wysłane dziesięć prac. Trzy z nich zajęły bardzo wysokie miejsce
Oliwia Szymańska - I miejsce
Mateusz Kowal - II miejsce
Wiktoria Staszewska - III miejsce
GRATULACJE DLA ZWYCIĘSCÓW
Rafał Sularz.

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE RYSUNKOWO-HISTORYCZNYM

W maju 2018 rozstrzygnięto również Konkurs rysunkowo- historyczny Brathanki organizator szkoła ZSO nr 9. W tym konkursie wzięło udział cztery prace. Dwie z nich zdobyły wyróżnienie(Amelia Sularz 7c,Martyna Czuba 6b)
GRATULACJE DLA DZIEWCZYN

Rafał Sularz

Aleksander Mazur z klasy 7a znowu najlepszy!!!!

26 kwietna 2018 r. odbyły się eliminacje miejskie XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Po raz kolejny w tym roku wygrał je uczeń naszej szkoły. Okazał się bezkonkurencyjny. Pokonał pozostałych uczestników zarówno w zadaniach teoretycznych jak i praktycznych. Tor przeszkód był naprawdę trudny. Gratulujemy także opiekunowi p. Agnieszce Bolewicz., która przygotowała całą drużynę w składzie: K. Wiśniewska 7c, a. Łutowicz 7c, M. Zdanowski 6a i A. Mazur 7a. Olek TAK TRZYMAJ !!!! LICZYMY NA CIEBIE W PRZYSZŁYM ROKU.

Krokusowa rewolucja

Po raz drugi w tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji organizowanej przez Radę Osiedla Arkońskie - „ Krokusowa rewolucja” Nasi uczniowie pod opieką pani Agnieszki Bolewicz wsadzili jesienią około 500 cebulek tych kwiatów. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy spisali się bardzo dzielnie. Na efekty trzeba było poczekać do wiosny, ale sami zobaczcie BYŁO WARTO!!!

FINAŁ 17.Edycji Akcji Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości – Szczecińskie Szkoły Potrzebującym 19.03.2018r. Teatr Współczesny

Podczas Finałowej Gali w Teatrze Współczesnym 19. marca odbyło się uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie renomowanych nagród „ISKRY 2017” w postaci pozłacanych „24-karatowym złotem” statuetek. W tym roku dzięki zaangażowaniu tysięcy szczecińskich uczniów, przedszkolaków ich rodziców i nauczycieli udało się zebrać ponad 60 tysięcy złotych, ponad 5 tysięcy artykułów higienicznych i środków czystości oraz ponad 11 tysięcy artykułów piśmienniczych.
Nasza szkoła została nominowana w dwóch kategoriach:
• ISKRA „BAOBAB” zbiór artykułów papierniczych oraz
• ISKRA „DYNAMITE” zbiór środków czystości

Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach!

Złota Klasa V edycja konkursu

Podsumowanie konkursu odbyło się 22.05.2018r. podczas uroczystego apelu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz IV-VII, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Szczecinie pani Barbara Bachanek-Jóźwiak, wicedyrektor pani Renata Bartnicka, przedstawiciel Rady Rodziców pani Anna Maliszewska-Dworzyńska oraz nauczyciele.
Apel poprowadziły organizatorki konkursu nauczycielka wychowania fizycznego pani Agnieszka Biernacka oraz pedagog Urszula Lodowska.

Wyniki konkursu dla klas I-III

I miejsce zdobyła klasa IIb i otrzymała bon w wysokości 600zł.

II miejsce zdobyła klasa IIIa i otrzymała bon o wartości 300zł

III miejsce zdobyła klasa IIIc i otrzymała bon o wartości 200zł


Wyniki konkursu dla klas IV-VII

I miejsce zdobyła klasa Va i otrzyma bon w wysokości 600zł.

II miejsce zdobyła klasa VIIa i otrzymała bon o wartości 300zł

III miejsce zdobyła klasa VIa i otrzymała bon o wartości 200zł.

Ponadto 41 uczniów otrzymało nagrody indywidualne (rzeczowe) za systematyczny udział w akcjach charytatywnych, a 35 wyróżnionych uczniów, którzy zebrali największe ilości makulatury, baterii oraz zakrętek pojedzie do kina na wybrany seans filmowy pod opieką organizatorek konkursu.
Wspólnie zebraliśmy ponad 12 ton makulatury, 1,7 tony nakrętek oraz 224 kilogramów baterii.
Gratulujemy!
Agnieszka Biernacka, Urszula Lodowska

14 MAJA 2018 R. – JA, KOMPOZYTOR! – DVOŘÁK VERSUS GRIEG – 40 UCZNIÓW UCZESTNICZYŁO
W KONCERCIE SYMFONICZNYM W FILHARMONII IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE

Kim będziesz jak dorośniesz? Strażakiem, policjantem, piłkarzem? A może kompozytorem? Na te pytania odpowiadali uczniowie klas IV – VII podczas koncertu z cyklu „Ja, kompozytor!”, na który wybrali się z nauczycielkami panią Agnieszką Biernacka oraz Urszulą Lodowską. Nasi młodzi melomani mieli okazję nie tylko wsłuchać się w dzieła najsławniejszych kompozytorów, ale także zdecydować, który kompozytor przypadł im bardziej do gustu i który z alternatywnych scenariuszy zrealizuje orkiestra wraz z dyrygentem!
Nowy cykl koncertów z rozszerzoną rzeczywistością to ciekawy sposób na twórczą lekcję muzyki, po której każdy teraz marzy, aby tworzyć jak Mozart, Bach czy Beethoven i zostać kompozytorem!
Po koncercie uczniowie wspólnie zjedli posiłek w Bistro na Językach. Było pysznie i wesoło, a ten dzień na pewno można zaliczyć do udanych.


opracowała:Urszula Lodowska

Dnia 24 maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Uczestnikami byli uczniowie klas szóstych i siódmych. Zwyciężczynią została Martyna Czuba z klasy 6b, drugie miejsce zajął ajęła Katarzyna Nowak z klasy 7a, a trzecie - Jakub Laska z klasy 6b. Ze względu na wysoką liczbę punktów zdobytych w konkursie wyróżniono także Marcela Ohla z klasy 6b i Małgorzatę Ciesielczyk z klasy 6a. Wszystkich wyżej wymienionych dzieliły niewielkie różnice w punktacji, tym bardziej WIELKIE GRATULACJE!!! Agnieszka Mańkowska, organizator konkursu 

I TURNIEJ W” DWA OGNIE” KLAS 3

W dniu 25 kwietnia 2018r w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr23 odbył się I Turniej w „DWA OGNIE”, w którym brały udział oddziały klas 3.
Sportową rywalizację rozpoczęto od intensywnej rozgrzewki. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”, gdzie pierwsze spotkanie zostało rozegrane pomiędzy klasą 3a a klasą 3b. Mocniejsi okazali się podopieczni Pani Małgorzaty Maj z klasy 3a. Kolejny mecz klasa 3a- klasa 3c, gdzie minimalnie wygrała ponownie klasa 3a. Ostatni mecz decydował o zajęcie 2 miejsca, w którym brały udział klasa 3b podopieczni Pani Małgorzaty Onyszko oraz klasa 3c podopieczni Pani Anny Dzięciołowskiej. Mecz trwał bardzo długo, ale ostatecznie wygrała klasa 3c.
Całą imprezę zamknęła Pani Wicedyrektor -Renata Bartnicka wręczając dyplomy i Puchary ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i za kulturalne kibicowanie.
Całą imprezę przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego -Aleksandra Łabuń oraz Paulina Michalik.

Końcowa klasyfikacja:
I Miejsce- klasa 3a
II Miejsce -klasa 3c
III Miejsce klasa 3b

GRATULACJE !!!
Aleksandra Łabuń

Zaczytani 23

23 marca 2018 roku w ramach Swiatowego Dnia Książki odbył się konkurs czytelniczy „Zaczytani 23”, uczniowie klas I-III wypełniali karty pracy na temat przeczytanej książki, wypożyczonej z biblioteki szkolnej. Można było też wykonać zakładkę do książki nawiązującą do hasła „Kto czyta książki, żyje podwójnie” Nauczyciele języka polskiego zaangażowali się w projekt „Wiersze pędzlem malowane”, gdzie uczniowie wykonywali ilustracje do wybranego wiersza. Wyróżnione prace zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej Do promowania czytelnictwa włączyli się nauczyciele przedmiotów, czytając na lekcjach fragmenty swoich ulubionych książek. Na języku polskim uczniowie rozmawiali na temat swoich fascynacji literackich.
Oto wyróżnieni uczniowie:
„Zaczytani 23”
Nagrody główne:
Matylda Pich, kl.3a, Zuzanna Tomaszewska, kl.3a, Julia Nawrocka, kl.3a, Wiktoria Krzysztofik, kl.3a, Wojciech Walczak, kl.3a
Wyróźnienia:
Michał Domoń, kl.2b, Amelia Rembarz, kl.2b, Ola Andrzejewska, kl.2b, Emilia Stanisławska, kl.2b
„Zakładka do ksiązki”
Wyróżnienia:
Marcelina Wasielewska, kl.3a, Maja Piórek , 0B
„Pędzlem malowane”
Nagrody główne
Kl.7b, kl.6a, kl.5b
Wyróżnienia indywidualne:
Paulina Karbownik, kl.7a, Zofia Pich, kl.6b, Karolina Czarnecka, kl.4a
Organizatorzy: Ewa Sliwińska, Monika Jasińska

Święto Patrona Szkoły

Łamałem młotem wrzeciądze niewoli, 
Prowadziłem Polaków w góry i nad morze, 
ażeby stali się twardzi, jak granit,
a dusze mieli czyste i głębokie, jak morze.
Mariusz Zaruski
Święto Patrona Szkoły
2018
Dnia 16 lutego 2018 roku uczniowie z klasy 7c i 4c przygotowali apel z okazji 
56 rocznicy nadania naszej szkole imienia Mariusza Zaruskiego.
Uczennice zapoznały zebranych z najważniejszymi faktami z życia naszego 
patrona, biorąc pod uwagę jego szeroką działalność związaną z morzem 
i górami.
Uroczystość urozmaiciły wiersze i piosenki o morskiej tematyce.
Różne porty odwiedzimy,
Obejrzymy tysiąc miast,
Gdzie horyzont czeka siny,
Zobaczymy tysiąc gwiazd!
Uważamy, że dzisiaj w świecie dwudziestego pierwszego wieku ideały, którymi kierował się Mariusz Zaruski są nadal aktualne, a my powinniśmy kierować się nimi, abyśmy stali się równie wartościowymi ludźmi, jak patron naszej szkoły.
Nie wiadomo, nie wiadomo wcale,
Co w życiu ciebie czeka.
Może tak się w życiu stanie,
Może z tobą tak się właśnie zdarzy,
Ze ty zrobisz to, że ty to zdobędziesz,
O czym tylu ludzi marzy.
Opracowała Renata Żabkiewicz

ROCZNICA WALK O WYZWOLENIE DĄBIA

Jak co roku w marcu, nasza szkoła upamiętniła kolejną rocznicę wyzwolenia Dąbia ( 20 marca) Powstała gazetka omawiająca to ważne wydarzenie. Informacja historyczna została zilustrowana zdjęciami ukazującymi Dąbie współczesne i Dąbie z okresu wojennego. Pod pomnikiem „Poległych w walkach o wyzwolenie Dąbia” zostały złożone kwiaty. W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawkę książek historycznych o Szczecinie Dąbiu.
Ewa Sliwińska, Małgorzata Milczarek

TRADYCJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Tradycje są ważne w życiu każdego narodu. Tradycje Świąt Wielkanocnych są bardzo rozpowszechnione w naszej kulturze. Podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność.
W środę , 28 marca, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Przygotowały go klasy: 3a z wychowawczynią Małgorzatą Maj oraz klasa 7a z wychowawczynią Marzeną Sikorą. Dzieci przypomniały o zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z Wielkanocą. Zaprezentowano piosenki, wiersze, fraszki i rymowanki. Klasa 3a zatańczyła TROJAKA, a zespół muzyczny SIKORKI śpiewał i grał na instrumentach. Występujący wspaniale zaangażowali widownię do aktywnego udziału w uroczystości szkolnej. Piękny nastrój tworzyły ludowe stroje artystów oraz świąteczna dekoracja przygotowana przez panią Dyjak, Maj i Sikorę. Na zakończenie pani dyrektor Barbara Bachanek-Jóźwiak złożyła zgromadzonym świąteczne życzenia i zabawiła się w Śmigusa- Dyngusa. Na sali rozległy się wesołe piski i śmiechy. Tradycji stało się zadość.
Małgorzata Maj


Dni bezpiecznego internetu

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła po raz trzeci do obchodów Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W ramach akcji przeprowadzono dla uczniów klas IV-VII lekcje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, zasad rozumnego korzystania z sieci oraz szeroko pojętej cyberprzemocy. Zajęcia zostały oparte na scenariuszach opublikowanych na stronie Fundacji Dzieci Niczyje oraz materiałach przesłanych przez organizatorów DBI. Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowie wykonali plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły. Mogły je oglądać nie tylko dzieci ale również rodzice przychodzący na zebranie oraz goście odwiedzający naszą szkołę w ramach dni otwartych . Uczniowie klas czwartych sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując test dotyczący podstawowych zasad korzystania z sieci. Najlepiej poradziła sobie z nim Zofia Wołosz z klasy 4a otrzymując 18 punktów na 19 możliwych do zdobycia. Gratulujemy 
Chciałabym serdecznie podziękować pani Kornelii Zińczuk i panu Piotrowi Kasprzykowi za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu tegorocznych obchodów Dni Bezpiecznego Internetu.
Beata Jagodzińska – szkolny koordynator. 

Pobierz pliki


Przegląd małych form teatralnych.

12 lutego tego roku wspaniała grupa entuzjastów teatru z klasy 7a, wraz z opiekunem – panią Moniką Jasińską, wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Nie zażywam to wygrywam”.
Szkolna trupa zaprezentowała spektakl profilaktyczny „Kuba”, w którym ukazała jak ważne są w naszym życiu rodzina i przyjaciele, a także to jak źle się dzieje, kiedy wsparcia z ich strony zabraknie, a w to miejsce wkradną się narkotyki. Przedstawienie zajęło 3 miejsce, a Jakub Ciechanowicz otrzymał specjalne wyróżnienie za swoją grę aktorską. Gratulacje!!!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

DNIA 2.03.2018 r. W NASZEJ SZKOLE ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. PRZEDSTAWIENIE PRZYGOTOWALI UCZNIOWIE KLAS CZWARTYCH ORAZ KOŁO TEATRALNE SZKOŁY. PIERWSZOKLASISCI ROZWIĄZYWALI ZAGADKI O BOHATERACH BAŚNI, SŁUCHALI JAK NALEŻY OBCHODZIĆ SIĘ Z KSIĄZKĄ. CAŁOŚC DOPEŁNIŁA MUZYKA I ŚPIEW. UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH ZOSTALI UROCZYŚCIE PASOWANI NA CZYTELNIKA PRZEZ PANIĄ DYREKTOR. KLASY OTRZYMAŁY PAMIĄTKOWE DYPLOMY.
Ewa Sliwińska, Anna Dzięciołowska

Mariuszada debata o Mariuszu Zaruskim

W dniu 21 lutego odbyła się wewnatrzszkolna debata o Mariuszu Zaruskim. W konkursie wygrała klasa 7b. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 7c, a na trzecim klasa 6a. Organizacją debaty zajęli się nauczyciele: p.Rafał Sularz, p.Małgorzata Kosiorek, p.Bożena Thomsen.Szczegółowe informacje: 

26 finał Wośp w SP23

Nasza szkoła jak co roku włączyła się w finał WOŚP. W 26 finale udało uzbierać się około 813 zł. Ponadto w dniu finału bardzo wyróżnili się uczniowie: Alicja Kurzeja 5a (1850 zł), Weronika Zacholska 7c(1840 zł),Alicja Zacholska 4b(1813 zł), Nikola Czapelska 5a(1731 zł), Igor Siankiewicz 7a(1002 zł), Amelia Sularz 7c(927 zł), Aleksandra Rogalska 6b(909 zł), Wiktoria Salamon(341 zł), Magda Kot(302 zł), Aleksandra Bakalarczyk(68 zł). Rafał Sularz uzbierał 1150zł. Szczegółowe informacje o akcji Wośp również na stronie:

DNI BEZPIECZEŃSTWA

W trosce o szeroko pojęte bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza szkołą,
co roku, w Naszej szkole odbywają się Dni Bezpieczeństwa.
Są to działania prowadzone przez nauczycieli wspierane instytucjami takimi jak: Policja, Straż Miejska, Poradnia Obywatelska, Fundacja Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże”.
W tych dniach zakrojona jest na szeroką skalę i porusza wszystkie dziedziny niezbędnej wiedzy uczniów zakresu ich bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach w życiu codziennym.

Uczniowie uczestniczą w następujących działaniach i spotkaniach:
1. Konkurs plastyczny „Chcemy być bezpieczni w domu, szkole, na ulicy”
2. Pokazy ratownictwa przedmedycznego prowadzona przez nauczycieli wychowania fizycznego. Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy.
3. Spotkania z przedstawicielkami Straży Miejskiej dla oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych. Praktyczna nauka poruszania się po ulicach w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”
4. Prelekcje i warsztaty dla klas piątych i szóstych z udziałem Straży Miejskiej oraz Poradni Obywatelskiej „Cyberprzemoc”, „Przemoc rówieśnicza”
5. Spotkanie „Pierwszaki na start”
6. Konkurs plastyczny i wystawa prac uczniów klas czwartych, piątych oraz szóstych „Bezpieczna droga do szkoły”
7. Prelekcje na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią-dla
uczniów klas czwartych.
8. Prelekcje dla klas VI i VII na temat „Cyberprzemocy” w Fundacji Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże”
9. Konkurs dla wszystkich uczniów pt. „Dzielnicowy - policjant, któremu ufam”

GŁÓWNE CELE DNI BEZPIECZEŃSTWA:
1. Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a także nawyków stosowania się do przepisów ruchu drogowego.
2. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne
i innych w szkole i w domu.
3. Utrwalanie usystematyzowanie podstawowych zagadnień z zakresu wychowania komunikacyjnego.
4. Wyrabianie nawyków radzenia sobie w różnych okolicznościach
i sytuacjach zagrożenia.
5. Rozumienie istniejących zagrożeń i ich przyczyn. Wyposażenie w wiadomości niezbędne do zrozumienia zasad świadomego, bezpiecznego
uczestnictwa z ruchu drogowym.
6. Poznawanie specyfiki pracy służb: Policji, Straży Miejskiej.


Odpowiedzialni:
Pani wicedyrektor Renata Bartnicka
Pani Agnieszka Biernacka
Pani Agnieszka Bolewicz
Pani Dorota Chrzanowska
Pani Urszula Lodowska
Pani Krystyna Morszczyzna

Spotkanie z przedstawicielem policji w ramach akcji Dzielnicowy, policjant któremu ufam

„Sadzenie cebulek żonkila”

W dniu 17.10.2017r. chętni wolontariusze wzięli udział
w akcji „Sadzenie cebulek żonkila” w ramach współpracy
z Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie.
Wydarzenie to było wstępem do kwietniowej akcji , podczas której na terenie szczecińskich galerii handlowych wolontariusze będą rozdawać rozkwitnięte żonkile, które są symbolem walki z choroba nowotworowa i będą kwestować na rzecz osób chorych na raka.


Urszula Lodowska

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. Aby to podkreślić ,tradycyjnie jak co roku, odbyło się w naszej szkole przedstawienie wigilijne, które podkreśliło najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa – życzliwość, gościnność, szczerość, dobroć i miłość do bliźniego. Występ uczniów z klasy 6a i 3b, przygotowanych przez wychowawców Beatę Jagodzińską i Małgorzatę Onyszko ,przeplatany był śpiewem i graniem artystów ze szkolnego zespołu „Sikorki” prowadzonych przez panią Marzenę Sikorę. Dzieci z radością odgrywały swoje role, dbając jednocześnie o miłe doznania słuchowe widowni a piękna scenografia betlejemskich klimatów w sali gimnastycznej tego dnia pomogła wszystkim w szczególny sposób przeżywać te występy i wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Po zakończonym spektaklu głos zabrała p. dyrektor Barbara Bachanek - Jóźwiak, która podziękowała wykonawcom oraz zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia nauczycielom i rodzicom. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia pogodnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2018 Roku.
Opracowała:Beata Jagodzińska

Obchody Dnia Wolontariusza

Obchody Dnia Wolontariusza polączone z przygotowaniem kartek świątecznych i stroików dla potrzebujących. Nasze dzieła przekazaliśmy do Caritas i Hospicjum. 
Opracowała:Urszula Lodowska

TURNIEJ PIŁKI RECZNEJ „SKOK W NOWY ROK”

W dniu 05.01.2018r. dziewczynki z klas IVa i Va wzięły udział w turnieju piłki ręcznej w Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie. Młodsze zawodniczki wsparły koleżanki z klasy IVc Sandra Dreszer oraz Kornelia Cytloch, zaś ze starszą drużyną zagrały dziewczęta z klasy VIa: Nikola Wojtal, Sandra Obrzut, Sandra Radkiewicz oraz Katarzyna Zdanowska. Turniej poza sportową walką i rywalizacją rozgrywany był przede wszystkim w atmosferze dobrej zabawy. Wyróżnienia i nagrody od organizatorów otrzymały: Zuzanna Rzetelna, Zuzanna Danielkowska, Natasza Partyka oraz Kinga Kędziora. Życząc dalszych sukcesów – Gratulujemy!
Agnieszka Biernacka, Paulina Michalik

MIKOŁAJKOWY TRZYDNIOWY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ 

W dniach 8-10.12.2017r. dzieci z klas Va i VIa wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Piłki Ręcznej. Zmagania sportowe odbywały się na dwóch halach sportowych: w Centrum Kształcenia Sportowego oraz w Szkole Podstawowej nr 59 w Szczecinie. Poziom turnieju był bardzo wysoki, tym bardziej cieszymy się z rezultatów i doceniamy zaangażowanie naszych dzieci. Wyróżnionymi zawodnikami w zespołach zostali: Oskar Dreszer oraz Kacper Rochowicz, wśród dziewcząt: Alicja Kurzeja. Nasi zawodnicy otrzymali piłki oraz pamiątkowe koszulki. Królem strzelczyń została Magdalena Prosowska, otrzymując koszulkę oraz torbę sportową. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Biernacka, Agnieszka Długołęcka

GRAMY W RĘCZNĄ

Od września 2017r. dzieci z klas III zostały objęte programem „Gramy w ręczną”. Zajęcia sportowe z elementami piłki ręcznej prowadzone są w środy o godz. 16.20 (dla chłopców) oraz w czwartki o godz. 14.35 (dla dziewcząt). W dniu 02.12.2017r. w Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla w Szczecinie odbył się wewnętrzny turniej piłki ręcznej, w którym nasze dzieci zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Kilkugodzinnym zmaganiom sportowym towarzyszyło wiele emocji i dobrej zabawy.
Agnieszka Biernacka, Paulina Michalik 

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 55 W SZCZECINIE

Dnia 01.12.2017r. w Szkole Podstawowej nr 55 w Szczecinie odbył się w turniej piłki ręcznej dziewcząt oraz chłopców z klas V. Chłopcy zostali wzmocnieni przez Mikołajka Woźniaka i Alexa Kieryluka, którzy dzięki swej dacie urodzenia mogą grać wspólnie z nami i zawsze możemy na nich liczyć. Turniej był bardzo wyrównany, oczywiście nie zabrakło emocji i fascynujących pojedynków. Wyróżnionymi zawodniczkami zostały: Nikola Czapelska i Magdalena Kot, u chłopców: Alex Kieryluk i Michał Kasprowicz. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Biernacka

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W LEKOWIE

Dnia 28.10.2017r. w Lekowie odbył się w turniej piłki ręcznej dziewcząt (klasy V i VI). Nasze zespoły wsparły Eliza Smolarz i Magdalena Prosowska z klasy VIIa , które dzięki swej dacie urodzenia mogą grać wspólnie z nami i zawsze możemy na nie liczyć. Emocje jakie towarzyszyły w każdym spotkaniu były ogromne, a nasze dziewczyny jak zwykle zostawiły na parkiecie wielkie serce do gry. Wyróżnionymi zawodniczkami zostały: Julia Tuchowska i Magdalena Prosowska. Gratulujemy!
Agnieszka Biernacka, Agnieszka Długołęcka

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ W DĘBNIE

Dnia 29.09.2017r. odbył się w Dębnie turniej piłki ręcznej dziewcząt (klasy IV i V) oraz piłki nożnej chłopców (klasa V). Klasę V dziewcząt wsparły Sandra Obrzut i Katarzyna Zdanowska z klasy VIa , które dzięki swej dacie urodzenia mogą grać wspólnie z nami i zawsze możemy na nie liczyć. Dla dziewcząt z klasy IVa był to pierwszy turniej piłki ręcznej w życiu. Cała grupa godnie reprezentowała naszą Szkołę. Najlepszą zawodniczką turnieju została Wiktoria Salamon, która otrzymała pamiątkową statuetkę. Życzymy wytrwałości i wielu sukcesów!

Agnieszka Biernacka, Paulina Michalik

ISKIERKA RADOŚCI

Szkoła Podstawowa nr 23 w Szczecinie kolejny rok wspiera Akcje Charytatywną „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości – Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”. Przez wiele lat koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Joanna Lisowska, za której ogrom pracy serdecznie dziękujemy. Od tego roku funkcję koordynatora „Iskierki radości” pełni Pani Urszula Lodowska. Zgromadzone fundusze przekazujemy na dofinansowanie do obozów sportowych dla dzieci z naszej Szkoły oraz na pomoc dla potrzebujących rodzin.
SŁODKIE DNI – W dniu 22.11.2017r.w trakcie Bali: Jesieni i Andrzejkowego działała na terenie szkoły kawiarenka, w której odbywała się sprzedaż ciast. Zgromadziliśmy 993zł. Wszystkim piekącym i degustującym ciasta serdecznie dziękujemy!
PACHNĄCE DNI – W dniach 14-19.12.2017r. zachęcaliśmy do udziału w zbiórce środków czystości dla potrzebujących z hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Ilość produktów przerosła nasze oczekiwania, gdyż w akcję zaangażowało się 70 dzieci/rodzin z naszej Szkoły. Produkty przeliczyły i posortowały uczennice klasy Va, zaś do auta zapakowali, choć z trudem zmieścili uczniowie klasy VIIa. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Szczególne podziękowania dla wszystkich Pań ze świetlicy Szkolnej, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem akcji, rzetelnie spisując każdą paczkę. Udział w akcji pozwolił bowiem na zgromadzenie dodatkowych punktów w ramach konkursu ZŁOTA KLASA.

Urszula Lodowska, Agnieszka Biernacka

AKCJA BOMBKA

W dniu 22.11.2017r.odbyły się w naszej Szkole Bale: Jesieni i Andrzejkowy, podczas których zorganizowano Licytację Bombek wykonanych przez nauczycieli oraz bombkę Rady Rodziców. Celem akcji było pozyskanie funduszy na paczki świąteczne dla dzieci z naszej szkoły, których rodziny potrzebują naszego wsparcia. Część środków zostało też przekazanych na dofinansowanie do ferii zimowych dla dzieci z naszej placówki. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i przedstawiciela Rady Rodziców mogliśmy wylicytować ponad 50 bombek. Przyjaciele Szkoły - rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy, którzy brali udział w licytacji uzbierali 3541zł. Dziękujemy!

Agnieszka Biernacka, Urszula Lodowska, Małgorzata Golakiewicz

PIERWSZA POMOC NA LEKCJACH W-F

Na lekcjach wychowania fizycznego odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, w których uczestniczyli uczniowie z klas IV-VII. Omówiono zagadnienia dotyczące: krwotoków z nosa, omdlenia, urazów kręgosłupa, ataku padaczki, zakrztuszenia. Dzieci uczyły się jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Wszystkim sytuacjom towarzyszyły pokazy, w których brali udział uczniowie. Zaprezentowano akcję ratunkową, w której dochodzi do zatrzymania akcji serca. Do pokazu resuscytacji krążeniowo – oddechowej użyto fantomów, na których następnie uczyły się dzieci. Uczniowie poszerzyli swą wiedzę o szereg istotnych zagadnień. Najważniejsze było uwrażliwianie najmłodszych na potrzebę niesienia pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.
Agnieszka Biernacka, Agnieszka Długołęcka, Paulina Michalik

"Cyfrowobezpieczni"

W dniu 25 .10.2017r. odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. W ramach tego dnia odbyło się szereg działan związanych z cyfrowym bezpieczeństwem: zebrania rodziców , w ramach których jednym z punktów było zapoznanie rodziców z zagrożeniami cyfrowymi w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego
Projekt „Cyfrowobezpieczni”. Działanie poprzedzone było spotkaniami z uczniami klas VII , nauczycielami – szkolenie Rady Pedagogicznej oraz wywiadem z dyrektorem szkoły, które odbyły się 27.09.2017r.

BOMBKI LICYTOWANE PODCZAS BALU ANDRZEJKOWEGO/JESIENNEGO

XIX Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej
 - etap rejonowy


Kategoria soliści klasy I-III
Liliana Świder Szkoła Katolicka
Matylda Pich SP 23
Krystain Pietrasik SP 74
Aleksandra Grządko SP 74
Kategoria zespoły klasy I-III
Zespół "Świetliki" Szkoła Katolicka
Zespoł "Legato" Szkoła Niepubliczna
Zespoł wokalny z SP 13
Kategoria soliści klasy IV-VI
Joanna Banaszak SP 74
Weronika Matczak SP 37
Karolina Parypa SP 74
Lena Sikora SP 37
Kategoria zespoły klasy IV-VI
Zespoł wokalny SP 13
Świąteczne TRIO SP 37
Zespół z SP 74
Kategoria soliści klasy VII i gimnazja
Julia Giza Gimnazjum nr 7
Julia Plosa kl. VII SP 59
Paulina Matysiak kl. VII SP 74
Kategoria zespoły kl. VII i gimnazja
Zespół z Gimnazjum 29

Zespół "Perełki J.P. II " schola parafialna ( nie jest zespołem szkolym) w porozumieniu z organizatorem SP 35 występuje bez eliminacji rejonowych bezpośrednio w finale w SP 35.
Życzymy dalszych sukcesów

Pasowanie na Przedszkolaka

Nasza Szkoła ma wiele tradycji. Od 17 października do tych tradycji należeć będzie „Pasowanie na przedszkolaka”. Grupy przedszkolne - 3-4 latki „Delfinki”, 5-6latki „Żeglarze” i 6latki „Marynarze” pod opieką wychowawców przygotowały z tej okazji bogaty program artystyczny. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Przybyło bardzo dużo gości- rodziców, dziadków, opiekunów. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.
Delfinki pod opieką wychowawców p. Mine Dogandere, p. Małgorzaty Rajewskiej oraz pomocy nauczyciela p. Barbary Salachny zaprezentowały piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”, „My delfiny”, recytowały wiersze . W języku angielskim dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze z wyliczankami.
Grupy starsze - „Żeglarze” pod opieką wychowawców p. Joanny Lisowskiej i p. Magdaleny Wachowiak oraz „Marynarze” pod opieką wychowawców p. Lilli Bednarczyk i p. Alicji Płosy zaprezentowały wiersze, piosenki z instrumentacją oraz tańcem z przyborem, piosenkę w języku angielskim. Dzieci przygotowane przez nauczyciela rytmiki zaprezentowały się w dwóch tańcach – walcu i wiązance.
Wszystkie występy obserwowała dyrektor szkoły p. Barbara Bachanek –Jóźwiak i wicedyrektor p. Renata Bartnicka. Pani dyrektor wysoko oceniła umiejętności występujących i z uśmiechem pasowała wszystkie dzieci na przedszkolaków.
Opracowała: Lilla Bednarczyk

99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada upamiętniliśmy w naszej szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i tym samym włączyliśmy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystą akademię pełną doniosłej recytacji i wzruszających pieśni patriotycznych przygotowały klasy 4a i 6b wraz z wychowawcami panią Agnieszką Mańkowską oraz panem Rafałem Sularzem oraz zespół wokalny wraz z opiekunem, panią Marzeną Sikorą. Apel obejrzeli uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami i rodzicami a uświetniła go obecność zaproszonych gości, w tym byłych nauczycieli naszej szkoły. Dyrektor szkoły, pani Barbara Bachanek - Jóźwiak w podsumowaniu przypomniała znaczenie takich wartości jak wolność, praca nad sobą jako wyraz patriotyzmu i dążenie do dobra wspólnego.
A za rok już setne obchody tego ważnego dla historii Polski wydarzenia!
Niech żyje Polska Niepodległa! 
Agnieszka Mańkowska i Rafał Sularz

Wygrana w konkursie historycznym

W dniu 28 listopada w Szkole Podstawowej Nr 56 odbył się konkurs historyczno-plastyczny „Wilhelm Meyer-Schwartau i jego dokonania” . W tym konkursie wzięło udział z naszej szkoły trzy uczennice. Konkurs trwał około 1,5 h i na miejscu uczennice tworzyły prace plastyczne. Wkrótce po na rozstrzygnięciu okazało się, że dwójka z nich osiągnęła pierwsze i drugie miejsce.
Konkurs wygrała wiec Maja Bątkowska z klasy 7b , a Kinga Wiśniewska z klasy 7a zajęła drugie miejsce. Gratuluje osiągnieć.

Opracował Rafał Sularz.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Pierwszaki na start

"Sprzątanie Świata 2017"


ROK SZKOLNY 2016/2017


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W dniu 23 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2016/2017. W czasie apelu zostały rozdane nagrody za naukę i podziękowania dla rodziców. Część artystyczną przedstawiła klasa 5b. Po niej wszyscy uczniowie udali się do klas aby niedługo później rozpocząć wakacje.

Opracował :Rafał Sularz.

Udział Pocztu Sztandarowego w uroczystościach

W roku szkolnym 2016/2017 Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 23 w Szczecinie brał udział w wielu uroczystościach szkolnych oraz międzyszkolnych. Do tych drugich należą:
- Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego w Katedrze oraz w LO nr 2
- Obchody rocznicy 60-lecia ZS nr 2 w Szczecinie
- Obchody rocznicy 70-lecia LO nr 3 w Szczecinie
- Obchody 26 kwietnia (Święto Wyzwolenia Szczecina)
- Święto Flagi – Jasne Błonia
- Obchody zakończenia II wojny światowej – Cmentarz Centralny
- 25 – lecie SP nr 74 w Szczecinie

Skład Pocztu Sztandarowego:
Wiktoria Staszewska, Wiktoria Salamon, Maja Bątkowska, Klaudia Rostkowska, Aleksander Mazur, Konrad Zieliński.

Opracowała: Agnieszka Biernacka

Turniej piłki ręcznej dla Dziewcząt z klas II-III

W dniu 07.06.2017r. odbył się turniej mini piłki ręcznej dla dziewcząt z klas II i III. Poza uczennicami z naszej szkoły, które przez cały rok szkolny uczęszczały na zajęcia z piłki ręcznej do p. Agnieszki Biernackiej gościliśmy 26 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie. W pierwszej części imprezy dziewczynki brały udział w wyścigach rzędów z elementami piłki ręcznej oraz w konkursie rzutu piłką ręczną na odległość, w którym 7 najdalej rzucających otrzymało pamiątkowe koszulki. Niestety z powodu padającego gradu musieliśmy przenieść się na salę gimnastyczną, gdzie zamiast meczy piłki ręcznej odbył się turniej w „Dwa ognie”. Dzieci otrzymały medale, napoje oraz słodkości ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 23 w Szczecinie.

Opracowała: Agnieszka Biernacka

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

01 czerwca 2017r. z okazji Dnia Dziecka nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali uczniom Dzień Sportu Szkolnego. Impreza odbyła się na obiektach sportowych Zespołu Szkół nr 2, gdzie klasy rywalizowały ze sobą w wyścigach rzędów, „dwóch ogniach” oraz w grze w piłkę nożną. Indywidualnie dzieci wzięły udział w zawodach lekkoatletycznych: skok w dal, rzut piłeczką palantową, biegi na 60m, 100m, 300m. W prawidłowym przebiegu organizacji bardzo pomogły panie zapisujące wyniki oraz dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogły wziąć czynnego udziału w Dniu Sportu. W zabawie wzięły udział wszystkie dzieci z naszej szkoły, było dużo śmiechu i sportowej, uczciwej rywalizacji.
Po zakończonych zmaganiach sportowych na naszym szkolnym boisku odbył się mecz piłki ręcznej, w którym udział wzięli uczniowie z klasy 6a oraz siostry, mamy i nauczycielki. Pomimo, iż był to mecz towarzyski, integracyjny, nie zabrakło widowiskowych akcji i efektownych bramek.
21 czerwca podsumowaliśmy zmagania naszych sportowców obdarowując tych najlepszych medalami oraz dyplomami. Wszystkie nagrody oraz pizza, którą dzieci posiliły się 01 czerwca zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 23 w Szczecinie.
Opracował: Zespół ds. Sportu i Rekreacji

SUKCES W TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

MAMY SUKCES!!!!

W kwietniu w tym roku szkolnym nasi uczniowie znowu zaprezentowali wysoki poziom i pochwalili się swoimi umiejętnościami jazdy rowerem. Aleksander Mazur z klasy 6a zajął indywidualnie 2 miejsce , a drużyna w składzie: Olek Mazur, Maciek Zdanowski 5a, Oliwia Szymańska 5b i Paulina Olchówka 6c – 3 miejsce w eliminacjach miejskich XL Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Gratulujemy!!!

Opracowała:
pani Agnieszka Bolewicz

Campy sportowe w Drawnie

W dniach 12-14.05.2017r. dziewczęta z klasy 4a wzięły udział w Campach piłki ręcznej w Drawnie. Wspólnie z zawodniczkami z Drawna i Mielenka Drawskiego intensywnie trenowały, a także korzystały z wielu atrakcji zapewnionych przez organizatorów. Pierwszego dnia dziewczynki uczestniczyły w wielkiej sportowej imprezie – Biegi Uliczne w Drawnie, podczas której biegły od 200m do 450m w zależności od kategorii wiekowych. Sukcesy naszych dziewcząt: rocznik 2008 –Hanna Lodowska – III miejsce;
rocznik 2007 – Wiktoria Salamon – II miejsce , Laura Szymańska – IX miejsce;
rocznik 2006 – Martyna Czaińska – VIII miejsce, Alicja Kurzeja – IX miejsce, Magdalena Kot – X miejsce.
Miasto Drawno zachwyciło nas swym pięknem i położeniem, przewodnik oprowadził nas po Drawieńskim Parku Narodowym, lecz zdecydowanie najlepiej bawiłyśmy się na kajakach.
Udział w Campach był dla dzieci bezpłatny i możliwy dzięki wcześniejszej organizacji w Szczecinie. 

Opracowały: Agnieszka Biernacka, Urszula Lodowska

Campy sportowe w Mielenku Drawskim

26 maja 2017r. dziewczęta z klasy 4a udały się na ostatnie Campy w tegorocznej edycji – do Mielenka Drawskiego. Przez trzy dni uczestniczyły w treningach piłki ręcznej oraz w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów takich jak paintball, rajd rowerowy, a także szereg gier i zabaw z piłkami. Dzięki wcześniejszej organizacji przedsięwzięcia w Szczecinie, udział w Campach był dla dzieci bezpłatny. Głównymi celami zgrupowań są: aktywne spędzania czasu wolnego, popularyzacja piłki ręcznej, wymiana doświadczeń, integracja w środowisku. 

Opracowały: Agnieszka Biernacka, Urszula Lodowska

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia nasza szkoła uczciła SWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH.
Pomysł "Wielkie czytanie na przerwach" powstał w ramach projektu "Książka, zdrowie, ekologia”, który odbywa się w naszej szkole co roku. Uczniowie spędzili w tym dniu przerwy z ulubioną książką. Można było przynieść do szkoły lektury ( nie tylko szkolne) i czytać je na korytarzach szkoły lub w klasach.
Może będzie to sposób na spędzenie przerw nie tylko w tym jednym dniu?

„Wiemy lepiej niż rodzice jak przechodzić przez ulicę”

11 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego OA pod opieką wychowawcy p. Lilli Bednarczyk wzięły udział w konkursie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym,, Wiemy lepiej niż rodzice, jak bezpiecznie przechodzić przez ulice " organizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 43 w Szczecinie. W konkursie udział brały sześciolatki z dzielnicy Dąbie, tzn. z SP23, SP71, PP43.
Dzieci prezentowały wiedzę z zakresu znajomości podstawowych znaków drogowych, pięciu zasad przechodzenia przez ulicę. Wykazały się umiejętnością rozwiązywania zagadek, układania puzzli czy historyjek obrazkowych oraz prezentacją piosenki o ruchu drogowym. Zmagania uczestników oceniali przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego Wszystkie dzieci zaprezentowały się wzorowo i zdobyły I miejsce. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia wyposażenia karetki pogotowia ratunkowego, pojazdu policyjnego oraz straży pożarnej. 

Dzień Marchewki

W kwietniu 2017 w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia zorganizowany został Szkolny Dzień Marchewki. Jego celem było przypomnienie wszystkim uczniom o potrzebie zdrowego odżywiania. Podczas zajęć dydaktycznych uczniowie dowiedzieli się jak sposób odżywiania wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Uczniowie klas 1 - 6 na zajęciach z wychowawcą zapoznali się z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi marchewki, jej wartości odżywczych. Wiedza na temat zasad racjonalnego odżywiania się została uczniom przekazana również w formie gazetki ściennej umieszczonej na korytarzu szkolnym, w salach lekcyjnych oraz w jadalni. Uczniowie samodzielnie przygotowali plakaty i prace plastyczne związane ze zdrowym odżywianiem i korzyściami płynącymi ze spożywania marchewki.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom zaprezentowanie wiedzy w praktycznym działaniu. 28 kwietnia 2017 w piątek uczniowie klas 0-3 samodzielnie przygotowali surówki i sałatki z wykorzystaniem marchewki oraz udekorowali sale emblematami marchewki. Wielu uczniów miało również własnoręcznie wykonane broszki, opaski na głowę, bransoletki – wszystko po to, aby podkreślić swą sympatię dla tego zdrowego warzywa.
Uczniowie klasy 4-6 przybyli do szkoły ubrani w kolorze pomarańczowym, chętni uczniowie przebrali się w strój marchewki. Starszaki przygotowały także przepisy kulinarne z wykorzystaniem marchewki (sałatki, surówki, zapiekanki, ciasta, zupy, sosy itp.), które zaprezentowali na forum klasy. Najciekawsze propozycje zostały umieszczone na gazetce ściennej celem ich rozpowszechnienia wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom za aktywne włączenie się w działania podczas Szkolnego Dnia Marchewki. 

J. Rotnicka – Płocha
A. Długołecka 

Dzień Ziemi

Z okazji " DNIA ZIEMI" w naszej szkole odbyło się szereg imprez związanych ze środowiskiem i jego ochroną.
- W klasach 4-6 przeprowadzono lekcje na temat elektroodpadów i sposobów ich utylizacji.
- Uczniowie posiadający wiedzę przyrodniczą spróbowali swoich szans w konkursie o tytuł „Najlepszy Przyrodnik 2017”. Oto laureaci:
1 miejsce - Marcel Ohl klasa 5B
2 miejsce – Michał Rzetelny klasa 5B
3 miejsce – Małgorzata Ciesielczyk klasa 5A
Wyróżnienie - Zuzanna Rzetelna klasa 4a
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów:)
- Zbieraliśmy też zużyte baterie i płyty CD. Najwięcej przynieśli uczniowie z klasy %b, ale dołączyli do zbiórki inni z klas: 4a, 5a i 6b.
Organizatorzy: A. Bolewicz , W. Godzwon

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

Dnia 5 maja 2017 roku odbył się apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły i jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Akademię przygotowały klasa III „B” oraz IV „A” wraz z wychowawcami.
Przed rozpoczęciem, na udekorowaną salę, weszli aktorzy i przygotowali się do występu. Gdy zabrzmiał dzwonek na sali zjawili się widzowie. Uczniowie biorący udział w apelu przybliżyli wydarzenia tak ważne dla naszego kraju. Klasa IV ,,A" opowiedziała o wielkiej radości płynącej z ustanowienia Konstytucji 3 Maja, a klasa III „B” zajęła się oprawą muzyczną apelu. Po zakończeniu występu, nastąpiły gromkie brawa i owacje. Występ uczniów był udany, czego potwierdzeniem była reakcja publiczności.
Anna Głowacka, Alicja Płosa

Konkurs języka angielskiego „BRITISH AND AMERICAN CUSTOMS AND TRADITIONS 2017”

28 kwietnia przedstawiciele klas szóstych brali udział w międzyszkolnym konkursie „BRITISH AND AMERICAN CUSTOMS AND TRADITIONS 2017” w SP 39. W konkursie zmagało się 12 uczniów interesujących się nie tylko językiem angielskim, ale także zwyczajami, tradycjami, historią i geografią krajów anglojęzycznych. W trudnej rywalizacji:
● Łukasz Stąporek z klasy 6c zajął II MIEJSCE, a do laureata konkursu stracił tylko 1 punkt!;
● III MIEJSCE zajęła Patrycja Salamon z klasy 6b - straciła jedynie 2 punkty do I miejsca i walczyła w ustnej dogrywce o podium!;
● Paulina Karbownik z klasy 6a zdobyła WYRÓŻNIENIE uzyskując piąty wynik w konkursie!
GRATULACJE!!! 
Agnieszka Mańkowska,
nauczyciel języka angielskiego

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
na lekcjach języka polskiego.

Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.
Jarosław Iwaszkiewicz 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
na lekcjach języka polskiego.
W piątek 21 kwietnia 2017 roku na lekcji języka polskiego w klasie 4a, 4b oraz 6c dzieci tworzyły
LISTĘ KSIĄŻKOWYCH PRZEBOJÓW.
Uczniowie przynieśli na lekcję swoje książki i zaprezentowali je kolegom i koleżankom zachęcając do czytania.

Przyzwyczaić się do czytania książek - to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.

William Somerset Maugham

Opracowała
Renata Żabkiewicz

Campy Sportowe

W dniach 10-12.02.2017r. Szkoła Podstawowa nr 23 w Szczecinie była gospodarzem „Campów Sportowych” dla 40 dzieci z klas IV-VI. W obiektach Centrum Kształcenia Sportowego gościliśmy grupę dziewcząt - piłkarek ręcznych ze Szkół Podstawowych z Drawna, Mielenka Drawskiego oraz drużynę z klasy IVa z naszej szkoły. Przez trzy dni dzieci wspólnie uczestniczyły w treningach piłki ręcznej oraz w zabawach na pływalni. Dodatkowymi atrakcjami były: seans filmowy w kinie Helios oraz wyjazd na mecz piłki ręcznej mężczyzn PGNiG Superligi Sandra Spa Pogoń Szczecin – MMTS Kwidzyn, w którym dzieci uczestniczyły w oprawie przedmeczowej: wyprowadziły zawodników oraz wyniosły flagi i sztandary.
W ostatnim dniu zgrupowania dzieci rozegrały turniej piłki ręcznej, w którym wzięło udział sześć drużyn (Drawno, Mielenko Drawskie, Drawsko Pomorskie oraz trzy zespoły z naszej szkoły: dziewczęta z klas IVa, Va, chłopcy z klasy IVa). W dniach 12-14 maja gospodarzem podobnego sportowego przedsięwzięcia będzie Szkoła Podstawowa z Drawna, zaś w ostatni weekend maja Szkoła Podstawowa z Mielenka Drawskiego.
Organizacja bezpłatnych Campów nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu sponsorów
i instytucji. Składamy najserdeczniejsze podziękowania:
- Panu Maciejowi Parobczemu - dyrektorowi Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie,
- Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 23,
- Radzie Osiedla Dąbie,
- Panu Pawłowi Jaworskiemu,
- Panu Zbigniewowi Jelskiemu,
- Panu Andrzejowi Sitkowskiemu i Firmie Handlowej „Joanna”, Hurtowni Mięsa, Wędlin
i Drobiu
- Państwu Agnieszce i Markowi Czapelskim,
- Państwu Magdalenie i Przemysławowi Wachowiak,
- Panu Jarosławowi Wiczkowskiemu,
- Panu Romanowi Czaińskiemu,
- Panu Pawłowi Błażejewskiemu i Klubowi Sandra SPA Pogoń Szczecin
- Kino Helios,
- Firmie Asprod

Organizatorzy: Agnieszka Biernacka, Urszula Lodowska

WIOSENNE POTYCZKI MATEMATYCZNE

W naszej szkole marzec kojarzy się nie tylko z pierwszym dniem wiosny, czy dniami teatru. Jest też miesiącem zmagań matematycznych. Najpierw uczniowie biorą udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur, a pod koniec miesiąca, dla uczczenia wiosny ,w „Wiosennych Potyczkach Matematycznych”. Potyczki mają formę turnieju drużynowego. W skład drużyn wchodzą trzy osoby z każdej klasy, które uzyskały największą liczbę punktów w czasie eliminacji szkolnych. W eliminacjach szkolnych natomiast biorą udział wszyscy uczniowie klas IV-VI.
W tym roku, po raz trzeci, turniej rozegrany został na trzech poziomach : klasy IV, klasy V oraz klasy VI. Uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą matematyczną, ale także umiejętnością logicznego myślenia i refleksem.
Wśród uczniów klas czwartych najlepiej z wyzwaniami poradziła sobie drużyna z klasy IVb w składzie: 
 
Ciechanowski Ksawery, Pluta Łukasz oraz Stołecki Marek,

drugie miejsce zajęła klasa IVa, którą reprezentowali:
Salamon Wiktoria, Kot Magdalena i Kurzeja Alicja.

W kategorii klas piątych najlepszymi okazali się reprezentanci klasy Vb :
Rymer Szymon, Wiczkowska Pola i Marcel Ohl,

drugie miejsce zajęli uczniowie klasy Va :
Obrzut Sandra, Radkiewicz Sandra, Carło Mikołaj.

Najlepszymi w klasach szóstych byli natomiast uczniowie z klasy VI b :
Salamon Patrycja, Leman Martyna i Piórkowska Klaudia,

zaraz za nimi uplasowała się drużyna z klasy VIc :
Wiśniewska Kamila, Kubiak Aleksandra , Stąporek Łukasz,

trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy 6a :
Karbownik Paulina, Kosińska Karolina, Mazur Aleksander.

Turniej wzbudził wiele emocji i pokazał, że z matematyką też można się świetnie bawić. Uczestnicy potyczek otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu pomagała pani Anna Głowacka.
Wszystkim osobom zaangażowanym w „wiosenne potyczki matematyczne” serdecznie dziękuję
Beata Jagodzińska- organizator konkursu 

Dni Bezpiecznego Internetu

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do obchodów Dni Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. W ramach akcji uczniowie klas IV-VI na zajęciach komputerowych zapoznali się z pojęciem hejtu w sieci, rozwiązywali zagadki, dyskutowali na temat przeciwdziałania temu zjawisku, ustalili zasady antyhejtowe, wysłuchali teledysku „Przytul hejtera”. Realizatorzy oparli swoje działania na scenariuszu pikniku udostępnionego na stronie http://edukacja.fdds.pl oraz materiałach przekazanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet . W ramach podsumowania akcji powstały plakaty dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, zasad netykiety, przeciwdziałania hejtowi. Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły, dzięki czemu zapoznać się z nimi mogli zarówno młodsi koledzy, jak i rodzice.
Beata Jagodzińska – szkolny koordynator. 

TURNIEJ NOWOGARD

W dniu 08.02.2017r. odbył się turniej piłki ręcznej, w którym wzięli udział chłopcy z klasy IVa oraz Va. Opiekunami zespołów byli p. Agnieszka Biernacka i p. Robert Karbownik, zaś organizatorem Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowogardzie. Chłopcy tradycyjnie już wykazali się dużym zaangażowaniem walcząc o każdą piłkę. Drużyna z klasy IVa zdobyła VI miejsce, z klasy Va – IV miejsce. Statuetki dla najlepszych zawodników otrzymali Kacper Rochowicz i Oskar Dreszer.

Opracowali: Agnieszka Biernacka, Robert Karbownik

APEL poświęcony 150 rocznicy urodzin Mariusza Zaruskiego

W dniu 10 lutego 2017 r. odbył się. uroczysty apel poświęcony 150 rocznicy urodzin Mariusza Zaruskiego i 55 rocznicy nadania naszej szkole imienia TEGO WIELKIEGO POLAKA. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas : 6b z wych. p. Agnieszką Bolewicz i 3a z wych. p. Joanną Lisowską. Uczniowie poznali losy naszego bohatera przy akompaniamencie pieśni morskich i szant.

Opracowała Agnieszka Bolewicz

KONKURS „Mam Talent"

Dnia 9 lutego 2017 r. w auli naszej szkoły odbył się szkolny
konkurs „Mam Talent".
Dzieci miały okazję zaprezentować swój talent w dwóch grupach wiekowych : klasy 1-3 oraz 4-6, w czterech kategoriach : śpiew , gra na instrumencie, kabaret i taniec.Występy dzieci oceniała komisja : 
 • Pani Dyrektor Barbara Bachanek - Jóźwiak
 • Pani Wicedyrektor Renata Bartnicka 
 • Pani Joanna Lisowska 
 • Pani Paulina Michalik
 • Pani Agnieszka Biernacka.

Organizatorem konkursu była nauczycielka muzyki pani Marzena Sikora.
A oto wyniki naszego konkursu :
kategoria: śpiew
klasy 1 - 3
1 miejsce Matylda Pich
2 miejsce Oliwia Obuch
3 miejsce Julia Gałka

klasy 4-6
1 miejsce Patrycja Kwaśniewska
2 miejsce Klaudia Rostkowska
3 miejsce duet : Szymon Czyszczoń i Jakub Ciechanowicz

kategoria: gra na instrumencie
klasy 1-3
1 miejsce Gabrysia Stołecka
2 miejsce Hubert Frączkowski
3 miejsce Kamil Zieliński

klasy 4-6
1 miejsce Zosia Pich
2 miejsce Julita Leśniewicz
3 miejsce Pola Wiczkowska i Amelia Sularz

kategoria : kabaret
klasy 4-6
i miejsce Kabaret Młodszych Pań

kategoria : taniec
klasy 1-3
1 miejsce Filip Szumiec
2 miejsce Super trójka
3 miejsce Invictus

klasy 4-6
1 miejsce Aleksandra Lniak
2 miejsce Maja Skorupińska , Aleksandra Rogalska
3 miejsce Natalia Czajka - Natalia Olchówka - Paulina Olchówka
Kacper Rochowicz , Wiktoria Salamon - Martyna Czaińska

Opracowała Marzena Sikora

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 8 lutego w naszej szkole odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Weszło ono już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. W tym roku

przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników przebiegało

bardzo uroczyście. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali

przedstawienie, w którym występowała: książka, mądra sowa oraz

czytające dzieci, nie zabrakło wierszyków i piosenek przygotowanych

przez koło teatralne naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych

odpowiadali na zagadki dotyczące książek, pani dyrektor uroczyście

pasowała każdego ucznia na czytelnika.
Ewa Sliwińska

Praktyczne i teoretyczne zajęcia ze STRAŻĄ POŻARNĄ w ramach programu OGNIK

Na przełomie stycznia i lutego 2017r. w naszej szkole odbyły się spotkania z przedstawicielami Straży Pożarnej dla uczniów klas 0-III.
Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Ogromne zainteresowanie wzbudzały prezentowane wozy strażackie, którymi przyjechali nasi goście. Strażacy demonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozów. Największą atrakcją okazał się pokaz sprzętu gaśniczego.

Spotkania teoretyczne z przedstawicielami Straży pożarnej miały na celu m.in.:
- kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
- wdrażanie do prawidłowych nawyków w zakresie używania domowych urządzeń
elektrycznych
- utrwalenie znajomości telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych
- prezentacja podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
- promowanie bezpiecznej zabawy i wypoczynku
- przedstawienie specyfiki pracy strażaka, pojazdów pożarniczych oraz strojów i sprzętu
przeciwpożarowego
Te ciekawe i pouczające spotkania na pewno na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Koordynator U.Lodowska

TURNIEJ SKOK W NOWY ROK

W dniu 14.01.2017r. dziewczynki z klasy IVa wzięły udział w turnieju piłki ręcznej „Skok w Nowy Rok”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie. W składzie znalazły się też dwie uczennice klasy Va ze względu na rok urodzenia umożliwiający udział w imprezie. W zawodach nie przyznawano miejsc, jednak nasze zawodniczki w trzech meczach poczuły smak każdego z możliwych rozstrzygnięć – pierwszy mecz wygrały, drugi zremisowały, trzeci przegrały. Dziewczyny jak zwykle dały z siebie 100% i walczyły o każdą piłkę. Drużyna otrzymała lotkę szkoleniową, a wyróżnioną zawodniczką została Alicja Kurzeja nagrodzona sportową koszulką.

Opracowała: Agnieszka Biernacka 

25 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W SP23

Tradycyjnie nasza szkoła włączyła się w akcję WOŚP. Na terenie szkoły udało się uzbierać 540 zł. Ponadto wielu uczniów ze szkoły w niedziele uczestniczyło w akcji jako wolontariusze. Poniżej zestawienie kwot:
 • Weronika Zacholska 6c (2187 zł)
 • Alicja Zacholska 3a (2174 zł)
 • Nikola Czapelska 4a (2069 zł)
 • Martyna Czuba 5b (1285 zł)
 • Amelia Sularz 6c (1168 zł)
 • Wiktoria Lipka 6b (791 zł)
 • Igor Siankiewicz 6a (504 zł)

Organizatorem akcji na terenie SP23 był pan Rafał Sularz. W niedzielnym finale uzbierał - 1120 zł

Opracował : R.Sularz.

Zielona kraina. Edukacja ze smakiem

W dniu 18 stycznia 2017 roku uczniowie klasy IVa i IVb wzięli udział w warsztatach żywieniowych w ramach Programu „Zielona kraina. Edukacja ze smakiem”. Celem projektu była edukacja żywieniowa i promocja zdrowego stylu życia wśród dzieci i nauczycieli oraz promocja zbilansowanej diety, a także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przygotować pyszne koktajle i sałatki na bazie świeżych, zielonych warzyw, dlaczego warto jeść różne kasze, uprawiać sport, być aktywnym fizycznie i sięgać po słodycze na bazie naturalnych składników, bez dodatku cukru.

Koordynator U. Lodowska

„KARTKA BOŻONARODZENIOWA”

Dzieci z oddziału przedszkolnego OA brały udział w konkursie na pracę plastyczną pod nazwą „Kartka Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty. Kartki były wykonane na temat tradycji, symboli, atmosfery Świąt Bożego Narodzenia w dowolnym formacie, techniką plastyczną – rysunkową.
Uczestnikami konkursu byli: 5-latki: Bąk Igor , Sikora Adam; 6 –latki: Jagodzińska Alicja, Leśniewicz Szymon, Siewior Hubert, Sosiński Jakub. Na konkurs do Kuratorium wpłynęło 1800 prac z całego województwa zachodniopomorskiego. Wyróżnionych zostało 20 prac.
Kartka Szymona Leśniewicza została wyróżniona. Gratulujemy!!!

Opracowała
Lilla Bednarczyk

TURNIEJ DĄBIE CUP

W dniu 21.12.2016r. na hali sportowej przy ul. Portowej w Szczecinie obył się turniej piłki ręcznej Dąbie Cup, w którym wzięli udział chłopcy z klasy IVa oraz Mikołaj Woźniak z klasy Va, którego rok urodzenia umożliwia grę z kolegami. Po wielu zaciętych pojedynkach nasi zawodnicy zajęli III miejsce otrzymując pamiątkowe medale i puchar.

Opracowała: Agnieszka Biernacka

TURNIEJ -MIKOŁAJKOWY CHŁOPCY

W dniu 17.12.2016r. chłopcy z klasy IVa wzięli udział w swoim pierwszym turnieju piłki ręcznej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 55 w Szczecinie. Zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, zdobywając III miejsce. W składzie znalazł się też uczeń klasy Va – Mikołaj Woźniak, którego rok urodzenia umożliwił udział w imprezie. Wyróżnionymi i nagrodzonymi zawodnikami zostali: Michał Kasprowicz, Kacper Rochowicz i Jakub Jędras.
Opracowała: Agnieszka Biernacka

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY DZIEWCZYNY

W dniu 10.12.2016r. dziewczynki z klasy IVa wzięły udział w swoim pierwszym turnieju piłki ręcznej. Gospodarzem tego Mikołajkowego turnieju była Szkoła Podstawowa nr 55 w Szczecinie. W składzie znalazły się też dwie uczennice klasy Va ze względu na rok urodzenia umożliwiający udział
w imprezie. Nasza drużyna zdobyła III miejsce, a wyróżnionymi zawodniczkami zostały Wiktoria Salamon i Sandra Radkiewicz.

Opracowała: Agnieszka Biernacka

TURNIEJ CHOCIWEL

W dniu 17.12.2016r. odbył się turniej piłki ręcznej w Chociwlu, w którym wzięły udział dziewczęta
z klas IVa oraz Va pod opieką pań: Agnieszki Biernackiej i Pauliny Michalik. Turniej miał charakter towarzyski i organizatorzy nie przyznawali miejsc za zdobyte punkty. Dzieci mogły się skupić wyłącznie na dobrej zabawie. Każda dziewczynka otrzymała bidon oraz notes.

Opracowały: Agnieszka Biernacka, Paulina Michalik

W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA

W środę 21 grudnia 2016r. klasy 2a i 4 b z wychowawcami panią Małgorzatą Maj i panią Wiolettą Godzwon zaprezentowały w auli szkoły świąteczne przedstawienie pod hasłem ,,W Dzień Bożego Narodzenia”. Scena przedstawiała SZOPKĘ BETLEJEMSKA, nad którą jaśniała Gwiazda Betlejemska, chatę bogatych ludzi i ognisko pasterzy. Wśród aktorów był Józef, Maryja, Królowie, bogate kobiety, Pasterze, Aniołki. W trzech scenach zostały przybliżone tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci zaśpiewały kolędy i pastorałki. Akompaniament został przygotowany na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie pani dyrektor Barbara Bachanek-Jóźwiak wszystkim złożyła świąteczne życzenia.

Opracowała Małgorzata Maj

„Mikołajkowe zawody sportowe”

12 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego OA brały udział w „Mikołajkowych zawodach sportowych” organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 71. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki związane z zimą, bezpiecznym zachowaniem na śniegu i lodzie, opieką nad zwierzętami. Swoją sprawnością ruchową wykazały się podczas rzucania kulami śniegowymi, grą w hokeja, utrzymaniem równowagi, toczeniem piłki – kuli śniegowej. Bardzo dużo śmiechu było podczas rysowania elementów bałwana z zasłoniętymi oczami. Zabawa była świetna .

Nasze dzieci zdobyły I miejsce. W zawodach brały udział grupy przedszkolne ze Szkoły Podstawowej nr 23 i Szkoły Podstawowej nr 71. Gratulujemy dzieciom znajomości zasad bezpiecznych zachowań na śniegu i lodzie oraz znakomitej sprawności ruchowej.

Pierwsza Pomoc na zajęciach wychowania fizycznego
RATUJ ŻYCIE 

W październiku na lekcjach wychowania fizycznego odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Uczestniczyli w nich uczniowie z drugiego etapu nauczania. Nauczycielki wychowania fizycznego: Agnieszka Biernacka i Paulina Michalik omówiły zagadnienia dotyczące: krwotoków z nosa, omdlenia, urazów kręgosłupa, ataku padaczki, zakrztuszenia, oparzenia. Dzieci uczyły się jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej). Wszystkim sytuacjom towarzyszyły pokazy, w których brali udział uczniowie. Nauczycielki wychowania fizycznego są również Ratownikami Wodnymi stąd przekazywaną wiedzę mogły poszerzyć o zaprezentowanie dzieciom akcji ratunkowej,
w której dochodzi do zatrzymania akcji serca. Do pokazu resuscytacji krążeniowo – oddechowej użyto fantomów, na których następnie uczyły się dzieci. Uczniowie poszerzyli swą wiedzę o szereg istotnych zagadnień. Najważniejsze było uwrażliwianie najmłodszych na potrzebę niesienia pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.

Algorytm postępowania BLS

ZASADY UDZIALANIA PIERWSZEJ POMOCY

Algorytm postępowania - Podstawowe zabiegi resuscytacyjne

1. Oceń swoje bezpieczeństwo
2. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje
3. Głośno wołaj o pomoc
4. Udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech – lekko odchyl głowę do tyłu i unieś żuchwę
5. Sprawdź, czy oddycha prawidłowo
6. Zadzwoń pod numer 112 lub 999
7. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej
8. Wykonaj 2 oddechy
9. Kontynuuj resuscytację aż do przyjazdu pogotowia

Akcja Marzycielska Poczta

W grudniu w naszej szkole została zorganizowana akcja Marzycielskiej Poczty polegająca na pisaniu listów i kartek świątecznych do chorych dzieci. Mali wolontariusze z klas trzecich zadecydowali, że naszą korespondencję skierujemy do 10-letniej Natalki z Piły. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, co zaowocowało pokaźną liczbą ponad 170 listów i kartek. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły nie są obojętni na choroby i cierpienie i chcą nieść radość innym. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy również mogli na was liczyć!

Koordynator akcji- Alicja Płosa

Z ostatniej chwili: na stronie marzycielskapoczta.pl zostały zamieszczone podziękowania dla nas od mamy Natalki. Cieszymy się, że nasza korespondencja dotarła i mogliśmy przyczynić się do uśmiechu na twarzy Natalki.

FILMOWE WARSZTATY DLA UCZNIÓW Z KLAS VI PT.:” PRZEMOC RÓWIEŚNICZA”

W ramach wieloletniej współpracy Fundacją Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej „Prawobrzeże”w dniu 10.11.2016r. uczniowie z klas VI wraz z wychowawcami mieli możliwość uczestniczyć w filmowych warsztatach edukacyjnych pt.:” Przemoc rówieśnicza”, które odbywały się w siedzibie Fundacji . Projekcja filmu pouczającego fabularnego została poprzedzona krótkim wstępem o indywidualnych przyczynach i mechanizmach grupowych występowania agresji. Pod wpływem filmu, młodzi widzowie na skutek refleksji mogli w sposób pożądany poszerzyć świadomość siebie i otoczenia jakim jest szkoła i rodzina. W efekcie znaleźli odpowiedzi jak rozpoznawać i przeciwdziałać takim problemom związanymi z agresją oraz jak sobie z nimi konstruktywnie radzić oraz do kogo zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w trudnej sytuacji.

Opracowała Urszula Lodowska

Pierwsze miejsce w Konkursie Historycznym o Znanych Pomorzankach

W dniu 13 grudnia 2016 nastąpiło wręczenie nagród w konkursie literackim dotyczącym znanych Pomorzanek. Uczennica klasy 6b Maja Bątkowska zająła w nim pierwsze miejsce. W konkursie brało udział ponad 20 szczecińskich szkoł. 
O konkursie można rówież poczytać w Kurierze Szczecińskim - http://www.24kurier.pl/aktualnosci/nauka/oni-znaja-zycie-sydonii

Wychowanie komunikacyjne - największe sukcesy 2016 roku.

Uczeń klasy 6a – Aleksander Mazur zdobył I miejsce w eliminacjach miejskich XXXIX Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Olek wykazał się znajomością znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego, oraz najlepiej z wszystkich uczestników poradził sobie z częścią praktyczną turnieju pokonując rowerowy tor przeszkód.
Uczennica klasy 4a – Weronika Szcześniak zajęła III w konkursie na komiks pt.”EKOLOGICZNIE NA DWÓCH KÓŁKACH”
Konkurs zorganizowany został przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Nagrodę Weronice wręczyła mł. asp. Karolina Rykaczewska . Kask i akcesoria rowerowe z pewnością się przydadzą.
Gratulujemy sukcesów i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach.
A. Bolewicz

„Baśniowe postacie”

23 listopada w grupie OA odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców przygotowane przez wychowawcę p. Lillę Bednarczyk. Zgodnie z priorytetami pracy szkoły oraz nową Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego głównym celem zajęcia było budzenie zainteresowania dziecięcą literaturą, rozwijanie umiejętności liczenia, czytania, wypowiadania się na dany temat i współdziałania w grupie.
Rodzice mieli możliwość obserwować swoje dziecko podczas przeliczania liczmanów i określania ich liczby cyfrą w zakresie 6, układania prostych wyrazów z poznanych liter samodzielnie oraz według wzoru. Dużo radości dało rodzicom i dzieciom wspólne wykonanie książeczki na temat „Co to za bajka” z poznanych wcześniej bajek i baśni. Wszystkie grupy wykazały się pomysłowością i kreatywnością.
A oto nasze efekty!

Opracowała 
Lilla Bednarczyk

TYDZIEŃ ZDROWYCH ŚNIADAŃ W SP 23 

W listopadzie z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie „Śniadanie daje moc”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację i promocję prawidłowego żywienia.
Realizacja programu odbywała się poprzez organizację w szkole Tygodnia Zdrowych Śniadań, podczas którego nauczyciele wraz z uczniami gromadzili wiedzę na temat wartości odżywczych wybranych produktów, przygotowywali wspólne zdrowe śniadania zwracając uwagę na higienę i kulturę spożywania posiłków. Uczniowie poprzez aktywne włączenie się w przygotowanie zdrowego, pełnowartościowego posiłku poznali, zapamiętali i wykorzystali w praktyce zasady zdrowego odżywiana ze szczególnym uwzględnieniem śniadania jako najważniejszego posiłku dnia. 

J. Rotnicka – Plocha, U. Lodowska

KONKURS „Ja i mój niepełnosprawny kolega, ja i moja niepełnosprawna koleżanka”

Na przełomie września i października nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym pt. „Ja i mój niepełnosprawny kolega, ja i moja niepełnosprawna koleżanka” organizowanym przez Stowarzyszenie „Tęcza” w Szczecinie. Zgłosiliśmy do konkursu 42 prace.
14 listopada zostały ogłoszone wyniki. Jury miało naprawdę trudny wybór, ponieważ do konkursu zgłoszono aż 790 prac. Tym bardziej miło nam ogłosić, że dwie prace naszych uczennic zostały docenione i nagrodzone. Magdalena Kot z klasy IV A zdobyła główną nagrodę, natomiast Maja Bątkowska z klasy VI B otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynom i liczymy na to, że ich sukces zaowocuje w przyszłym roku jeszcze większą ilością pracy wykonanych przez naszych uczniów.

Opracowała Alicja Płosa

Konkurs Znane Pomorzanki

W dniu 17 listopada uczennica naszej szkoły Maja Bątkowska z klasy VI uczestniczyła w konkursie historyczno-plastycznym dotyczącym Znanych Pomorzanek w Szkole Podstawowej Nr 56 w Szczecinie. Podczas tego konkursu udało się jej zdobyć wyróżnienie. Gratulacje !!!

Opracował Rafał Sularz
W dniu 23 listopada uczennice Karolina Murawska, Nikola Brzezińska(6b) oraz Amelia Sularz(6c) uczestniczyły w konkursie wiedzowym i na prezentacje multimedialną. Całej trójce udało się zdobyć wyróżnienie. Gratulacje !!!
Opracował Rafał Sularz

PODSUMOWANIE KONKURSU BEZPIECZNI-SKUTECZNI

W naszej szkole cyklicznie odbywają się liczne działania profilaktyczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa, podnoszenie świadomości wśród uczniów na temat występujących zagrożeń oraz uświadamianie od najmłodszych lat, jak radzić sobie w trudnych oraz niebezpiecznych sytuacjach. 

W tym roku, przy współpracy nauczycieli oraz wychowawców, ogłoszono i przeprowadzono konkurs plastyczno-literacki pt. „Bezpieczni – Skuteczni”.
Klasy I-III przygotowały prace na temat BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE, a klasy IV-VI prace zatytułowane: NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ. 

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wpłynęło 107 prac plastycznych oraz literackich. Najciekawsze i najbardziej pomysłowe prace zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami. Cieszymy się z dużej frekwencji i zachęcamy do zaangażowania się w następnych przedsięwzięciach.
08.11.2016r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród za udział w konkursie, na którym byli obecni wszyscy uczniowie, który przygotowali prace, rodzice, nauczyciele, Pani Dyrektor Barbara-Bachanek-Jóźwiak oraz Pani wicedyrektor Renata Bartnicka. W spotkaniu uczestniczyły również przedstawicielki Straży Miejskiej, które przekazały upominki dla każdego ucznia i gratulowały pomysłów, a także dbałości o bezpieczeństwo zarówno w szkole jak i poza nią. 

Organizatorki U. Lodowska, A. Płosa

„Pierwszaki na start” 

W dniu 24.10.2016r. odbyła się IV edycja imprezy „Pierwszaki na start” mająca na celu integrację pierwszoklasistów. Tegoroczna edycja miała charakter turnieju sportowego, pełnego nowych konkurencji, w których aktywnie uczestniczyły dzieci. Zabawa odbyła się w formie wyścigów rzędów na sali gimnastycznej, towarzyszyła jej muzyka i dużo śmiechu. Na zakończenie dzieci dostały dyplomy i upominki. Turniej sportowo – integracyjny przygotowały panie: Agnieszka Biernacka i Paulina Michalik z pomocą dziewcząt z klas VI a i VI b.

Opracowała: Agnieszka Biernacka

W dniu 17 października 2016r. 49 uczniów klas szóstych naszej szkoły wzięło udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób!
Organizatorem wydarzenia w szkole była p. Agnieszka Bolewicz.
O godzinie 12.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się lekcja, podczas której p. Agnieszka Biernacka przeprowadziła instruktaż prawidłowego udzielania pierwszej pomocy, a uczniowie biorący udział w zajęciach ćwiczyli swoje umiejętności na 5 fantomach. Przez 30 minut każdy z uczestników bicia rekordu wykonał kilka prób prawidłowego prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Całe przedsięwzięcie zostało sfilmowane i z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi prawidłowość przebiegu akcji odesłane do biura głównego organizatora w Polsce.
W realizacji przedsięwzięcia pomagali nauczyciele: p. Irena Wojciechowska, Urszula Lodowska, Ewa Śliwińska, Agnieszka Biernacka, wicedyrektor Renata Bartnicka, pan Rafał Sularz, wolontariusze Pokojowego Patrolu: Joanna Golonka i Mateusz Kulawiak, pielęgniarka szkolna oraz p. Aneta Wójcik pełniące rolę niezależnych świadków. Gościem była również pani dyrektor Barbara Bachanek - Jóźwiak .

Dzień Edukacji Narodowej

JAK GWIAZDY NA NIEBIE

Tegoroczny program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy 6 c.

Kochani nauczyciele,
wiemy o was wiele.
Każdej długiej nocy,
robicie co w waszej mocy,
aby nasze małe mózgi,
mogły w dorosłym życiu
uniknąć rózgi!

Uroczystość rozpoczęła się tanecznie. Uczennice zaprezentowały przygotowany samodzielnie układ taneczny do współczesnej muzyki. Następnie zebrani wysłuchali recytacji wierszy o nauczycielach, lekcjach, trudach nauki i życiu w szkole. Nie zabrakło zabawnych, astrologicznych horoskopów o nauczycielach i specyfice przedmiotów, których uczą. Na zakończenie zespół Sikorki zaśpiewał piosenkę „Anioły i diabły”.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Pola Wiczkowska w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyła życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W drugiej części odbyło się pasowanie uczniów klasy 1a i 2b.

JESTEŚCIE DLA NAS JAK GWIAZDY NA NIEBIE,
ROZŚWIETLAJĄCE KAŻDE MARZENIE.

Renata Żabkiewicz 

BE ACTIVE

Ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem Be Active (Bądź aktywny) zachęca do aktywnego trybu życia. Nasza Szkoła bardzo aktywnie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu. Promując sport, aktywność fizyczną oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści, uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami wykonali plakaty, które zaprezentowano na apelu w dniu 12.09.2016r. Cała społeczność szkolna obejrzała pokazy układów choreograficznych przygotowanych przez Szkołę Tańca Dance Factory. Następnie wszyscy wspólnie bawiliśmy się tańcząc pod okiem specjalistów. Ponadto na zajęciach wychowania fizycznego dzieci brały udział w licznych grach i zabawach, a nauczyciele zachęcali do rozmaitej aktywności w ciągu całego roku.

Organizator Agnieszka Biernacka

Bezpieczna droga do i ze szkoły.

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. W pobliżu szkół i na drogach do nich pojawiły się dzieci i młodzież, którzy pojedynczo lub w grupach korzystają z przejść dla pieszych, poboczy jezdni oraz środków komunikacji.
Jak co roku, w ramach akcji „Bezpieczna droga do i ze szkoły” uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe oraz przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
Droga do szkoły i ze szkoły do domu jest codziennością w życiu każdego ucznia, aż do kolejnych wakacji. Pamiętajmy aby droga ta była bezpieczna. Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z zadań dla rodziców, opiekunów, policji a także organizacji i instytucji mających na celu dobro i bezpieczeństwo dziecka. Coroczne spotkania z funkcjonariuszami przynoszą dobre efekty. Liczymy na to, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.


Opracowała
Alicja Płosa

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W czwartek , 1 września 2016r. o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy rok szkolny 2016/2017.
Pani dyrektor Barbara Bachanek – Jóźwiak serdecznie powitała zgromadzonych uczniów, ich bliskich, nauczycieli oraz przybyłych gości. Życzyła wszystkim samych sukcesów, radości ze zdobywania wiedzy, satysfakcji z wykonywanej pracy. Szczególnie serdecznie powitała uczniów klas pierwszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką i szkołą.
Następnie pani wicedyrektor Renata Bartnicka przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, przypomniała przydział sal lekcyjnych. Przedstawieni zostali również nowi nauczyciele, którzy będą pracować z uczniami w rozpoczynającym się roku szkolnym.
Uroczystość zakończył występ uczniów klasy 5a :Mai Skorupińskiej, Agaty Kasprowicz, Kasi Zdanowskiej, Małgosi Ciesielczyk, Kamila Bawelskiego oraz Zuzi Miszkiel. Przygotowali oni razem z wychowawczynią Beatą Jagodzińską krótki montaż słowno – muzyczny, z którego najbardziej spodobał się układ taneczny zaprezentowany przez Maję, Zuzię i Kasię.
Po przedstawieniu uczniowie udali się do wyznaczonych sal, w których wychowawcy przedstawili im plan lekcji oraz przekazali najważniejsze informacje dotyczące pracy szkoły.

Z życzeniami wspaniałego roku szkolnego 2016/2017: Beata Jagodzińska.